W rzeszowskim szpitalu młodej kobiecie wycięto ponad 100-kilogramową cystę. Urosła na jajniku

U kobiety w wieku 24 lat lekarze z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Rzeszowie, przeprowadzili operację, która miała na celu usunąć cystę na lewym jajniku. Zmiana była ogromna, a w zabiegu udział brało kilkunastu specjalistów. Cysta zdiagnozowana u kobiety ważyła 100 kilogramów i miała aż metr średnicy.

Młoda kobieta z ogromną cystą

Młoda kobieta trafiła do rzeszowskiego szpitala 19 kwietnia, poruszała się o własnych siłach, chociaż jej waga wynosiła 182 kilogramy, przy 158 centymetrach wzrostu.

Olbrzymi obwód brzucha nie pozwalał lekarzom wykonać badań diagnostycznych, ponieważ kobieta nie mieściła się w aparacie tomografii komputerowej. W badaniu USG brzucha lekarze ocenili orientacyjny rozmiar zmiany na jajniku, ponieważ i w tym badaniu nie można było w pełni ocenić rozmiaru cysty.

Operację prowadziło kilkunastu specjalistów

Operację usunięcia cysty zaplanowano na 25 kwietnia i udział w niej wzięło aż kilkunastu lekarzy specjalistów. Początkowo wykonano laparotomię (otwarcie jamy brzusznej), a następnie nacięto cystę. Z jej wnętrza spuszczono 100 litrów płynu. Po oczyszczeniu zmiany, lekarze dokonali jej wyizolowania i wycięcia a także wykonano resekcję jajnika oraz jajowodu.

Reklama

- Większość pacjentek zgłasza się do szpitala z cystami o wielkości 20-30 cm, które traktowane są jako duże. Operowany guz miał średnicę około 1 metra - powiedziała lek. Anna Bogaczyk z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie.

Kobieta bała się wizyty u lekarza

Młoda kobieta cierpiała z powodu wielu dolegliwości. Odczuwała bóle kręgosłupa, a jej kondycja fizyczna była bardzo słaba.

- Nie mogłam daleko chodzić, łapałam zadyszki, moja ogólna kondycja była kiepska. Kobiety, które mają podobne problemy, nie powinny bać się wizyt u lekarza. To jedyna szansa, aby wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Moje najbliższe plany to: wyjść ze szpitala, pozbyć się wiszącej skóry, wrócić do pracy i założyć rodzinę - czytamy na stronie rzeszowskiego szpitala.

Torbiel na jajniku - jakie daje objawy?

Torbiele na jajnikach najczęściej nie dają żadnych objawów, a wykrywane są przypadkowo, w trakcie wizyty u ginekologa lub podczas USG jamy brzusznej. W przypadku cyst o dużych rozmiarach, kobieta może odczuwać pobolewanie w podbrzuszu, ucisk na pęcherz moczowy, a także pojawiają się zaburzenia miesiączkowania.

Niewielkie torbiele zazwyczaj ulegają samoistnemu wchłonięciu i nie ma konieczności leczenia chirurgicznego czy hormonalnego.

Torbiele, które osiągają duże rozmiary, ich struktura jest lita, a objawem im towarzyszącym jest silny ból, podlegają leczeniu chirurgicznemu. Zazwyczaj cysta usuwana jest laparoskopowo, bez naruszenia struktury jajnika czy jajowodu. W przypadkach ekstremalnie dużych zmian, może być konieczne usunięcie torbieli razem z jajnikiem.

CZYTAJ TAKŻE:

Dr Jolanta Wąsowska: Kobiety uważają, że to ich nie dotyczy. Wstyd i strach biorą górę

Rak piersi. Wcześnie wykryty jest uleczalny. Pomijanie diagnostyki - zabija

Te nowotwory najczęściej nawracają. Czy zawsze są bardziej agresywne?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cysta na jajniku | operacja jajnika

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL