Ostre zapalenie wątroby u dzieci sieje postrach w Europie. Przyczyna? Nieznana
W ostatnich tygodniach u ok. 170 dzieci w kilkunastu krajach, głównie Europy, zidentyfikowano przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii. Jedno dziecko zmarło, 17 wymagało przeszczepu wątroby. We wszystkich krajach, w których tajemnicza choroba się pojawiła, prowadzone są dochodzenia. Eksperci dzielą się swoimi pierwszymi przypuszczeniami dotyczącymi możliwych przyczyn tego zjawiska.
Pierwszy sygnał o przypadkach ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii wśród dzieci w wieku poniżej 10 lat pojawił się 5 kwietnia br., a pochodził ze Szkocji. Kilka dni później wzrost zachorowań odnotowano w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Większość chorych miała od dwóch do pięciu lat. Od początku 2022 r. w całej Wielkiej Brytanii zarejestrowano już ponad 100 zachorowań.
Badania laboratoryjne wykluczyły u dzieci wirusy zapalenia wątroby (WZW) typu A, B, C, D i E. W kilku przypadkach wykryto wirusa SARS-CoV-2 i/lub adenowirusy.
Tajemniczą chorobę stwierdzono również w Hiszpanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Francji, Rumunii i Belgii. Wiadomo o jednej ofierze śmiertelnej.
Etiologia obecnych przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci jest nadal uważana za nieznaną i pozostaje przedmiotem aktywnych badań. Prowadzone są badania laboratoryjne pod kątem dodatkowych infekcji, substancji chemicznych i toksyn.
Przypadki ostrego zapalenia wątroby dotyczą dzieci w wieku od jednego miesiąca do 16 lat. Jak zwraca się jednak uwagę, przeważnie chorzy mieli poniżej 10 lat. Zdecydowana większość była wcześniej zdrowa.
Zanim dzieci wykazywały objawy ciężkiego zapalenia wątroby, występowały u nich: żółtaczka, biegunka, wymioty i bóle brzucha. Większość przypadków przebiegała bez gorączki. W badaniach odnotowywano podwyższony poziom enzymów wątrobowych takich jak AST i ALT, które świadczą o uszkodzeniu wątroby.
Niektóre dzieci wymagały opieki na specjalistycznych oddziałach. U 17, które zachorowały, konieczny okazał się przeszczep wątroby.
Choć wciąż nie jest jasne, co odpowiada za ostre zapalenie wątroby wśród dzieci, brytyjscy urzędnicy ds. zdrowia podejrzewają, że sprawcą może być adenowirus, który, jak poinformowano, został wykryty w 75 proc. przypadków w Wielkiej Brytanii. Adenowirusy to powszechnie występujące wirusy, które najczęściej atakują młode organizmy, a odpowiadają m.in. za infekcje układu pokarmowego czy oddechowego.
Adenowirus krąży obecnie wśród dzieci na poziomie wyższym niż przeciętny po tym, jak spadł do niezwykle niskiego poziomu podczas pandemii - zauważają. Możliwe, że nagły wzrost infekcji wirusowych związany jest z wycofaniem ograniczeń wprowadzanych w związku z COVID-19. Dzieci, które nie były narażone na adenowirusa w ciągu ostatnich dwóch lat, teraz są bardziej "wystawione" na jego działanie i mogą ciężej przechodzić infekcję.
- Informacje zebrane podczas naszych badań coraz częściej sugerują, że wzrost liczby przypadków zapalenia wątroby o nagłym początku u dzieci jest powiązany z infekcją adenowirusem - mówi dr Meera Chand z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), którą cytuje m.in. "The Washington Post". - Jednak dokładnie badamy inne potencjalne przyczyny - zaznacza.
Do tej pory wykluczono, że do zachorowania mogły przyczynić się podróże międzynarodowe. Choroba nie ma również związku z paracetamolem, którego przedawkowanie może powodować niewydolność wątroby. Szczepienie przeciw COVID-19 także nie mogło być czynnikiem sprawczym, gdyż większość dzieci nie osiągnęła odpowiedniego wieku, by kwalifikować się do przyjęcia preparatu. Szczegółowe informacje zebrane za pomocą kwestionariusza, które dotyczyły spożywanych pokarmów i napojów oraz osobistych nawyków, również nie pozwoliły zidentyfikować żadnego znaczącego czynnika.
Eksperci biorą pod uwagę, że ostre zapalenie wątroby u dzieci może być wynikiem infekcji adenowirusem i wirusem SARS-CoV-2 lub ma ono związek z zachorowaniem na covid w przeszłości.
CZYTAJ TAKŻE:
Rak wątroby u dziecka. Jak objawia się złośliwy guz rabdoidalny?