Depilacja bikini pastą cukrową - szkodzi czy nie?
Jeszcze dwie dekady temu większość ginekologów była zdecydowanie przeciwna zabiegom depilacji miejsc intymnych, dziś wiele się zmieniło. Lekarze nie są już tak surowi w swych osądach, coraz częściej biorą pod uwagę komfort i preferencje pacjentek. Czy depilacja bikini może być szkodliwa?
Depilacja pastą cukrową uchodzi za metodę mniej bolesną niż depilacja woskiem, ponieważ pasta przykleja się do samych włosków, nie do skóry. Większość klientek-debiutantek po wizycie w salonie przyznaje jednak, że w trakcie zabiegu odczuwały silny ból. Na szczęście każda kolejna depilacja jest już mniej bolesna, a nawet krótsza - włoski odrastają słabsze i jest ich zauważalnie mniej. Regularnie wykonywanie depilacji pastą cukrową w niektórych przypadkach pozwala osiągnąć efekt bliski laserowi.
Klientka po przybyciu do salonu udaje się do dyskretnego pomieszczenia, gdzie otrzymuje chusteczki nawilżane, by mogła odświeżyć się przed zabiegiem i rozebrać się od pasa w dół. Zwykle ma do wyboru - czy chce skorzystać z bielizny jednorazowej, czy nie. Jeśli zdecyduje się na bieliznę, będzie ją miała na sobie podczas zabiegu (jeśli dzięki temu będzie się czuć bardziej komfortowo), a kosmetyczka będzie odsłaniać kolejno depilowane partie skóry. Jeśli nie, pozostanie naga (ponownie - od pasa w dół), a proces będzie szybszy i sprawniejszy.
Kosmetyczka posypuje jej skórę talkiem, a następnie sięga po pastę - odrywa jej niewielkie kawałki, ogrzewa w dłoniach i nakłada na fragmenty skóry klientki, rozciąga pastę, a następnie zrywa energicznym ruchem (zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa). Cała akcja powtarzana jest kilkanaście lub kilkadziesiąt razy (całość trwa ok. 40 minut). W każdym momencie można poprosić o chwilę przerwy. Po wszystkim pozostałości pasty zmywane są ze skóry, kosmetyczka nakłada na wydepilowane partie kosmetyk łagodzący.
Depilacja pastą cukrową uchodzi za metodę bardzo bezpieczną, ponieważ kosmetyk ten ma wyjątkowo naturalny, krótki i prosty skład (w przeciwieństwie np. do kremów depilujących z drogerii) - zawiera wodę, cukier i sok z cytryny (czasami jeszcze dodatki w rodzaju olejków eterycznych), dlatego praktycznie nie uczula i jest przyjazna dla skóry.
Zdaniem niektórych lekarzy całkowite pozbywanie się włosków z okolic bikini, czyli tzw. depilacja hollywoodzka, choć efektowna, może, przynajmniej w teorii, nasilić tendencje do infekcji grzybicznych. Według innych niebezpieczne są dopiero podrażnienia powstające po depilacji, jak zapalenie mieszków włosowych i zmiany ropne (stąd konieczność uważnej i starannej pielęgnacji, by do nich nie dopuścić).
Po zabiegu skóra pozostaje gładka ok 2-4 tygodni i najwcześniej po takim czasie można umówić na kolejną depilację. W przerwach między zabiegami trzeba odpowiednio pielęgnować skórę, inaczej łatwo o wrastające włoski i powstawanie krostek. Tuż po zabiegu (a nawet do końca dnia) skóra może być dość mocno zaczerwieniona, ale to normalny, przemijający objaw.
Skórę po depilacji należy regularnie nawilżać (nigdy nie zareaguje źle na nawilżanie) oraz złuszczać peelingiem (np. kawowym).
CZYTAJ TAKŻE:
Zapalenie mieszków włosowych. Czy jest groźne? Jak je leczyć
Nadmierne wypadanie włosów to objaw wielu chorób. Sprawdź, jakich