Przyklej na twarz i połóż się spać. Obudzisz się wyglądając młodziej i bez zmarszczek
Salony kosmetyczne oferują wiele inwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów redukujących zmarszczki, likwidujących obwisłą skórę szyi czy podbródka, a także odmładzających i odżywiających. Kobiety sięgają po kremy oraz maski poprawiające stan skóry i wygląd twarzy, jednak coraz bardziej popularny staje się facemodeling, czyli manualna terapia twarzy do której zaliczany jest taping, czyli oklejanie twarzy specjalnymi plastrami. Jak działa taping i kto powinien zdecydować się na takie zabiegi?
Facemodeling zyskuje na popularności jako naturalna metoda dbania o skórę twarzy, bez używania inwazyjnych zabiegów i terapii w salonie kosmetycznym. Manualna terapia opiera się przede wszystkim o intensywny masaż twarzy, np. masaż Kobido czy transbukkalny. Zabiegi te polegają przede wszystkim na intensywnym ugniataniu skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz - czyli w jamie ustnej.
Po intensywnym masażu twarzy zauważalna jest przede wszystkim zmiana w wyglądzie: poprawia się owal twarzy, ujędrnia się jej środkowa i dolna część, następuje znaczne spłycenie zmarszczek, zwłaszcza w okolicy oczu i ust. Masaż pozwala również na spłycenie bruzd nosowo-wargowych, podniesienie górnej powieki czy opadającego kącika ust, a cała twarz wygląda jak po liftingu.
Intensywny masaż twarzy polecany jest w szczególności osobom, które chcą zmniejszyć objawy starzenia się skóry, poprawić jej jędrność, osobom cierpiącym na wzmożone napięcie mięśni mimicznych czy z porażeniem mięśni.
Każdorazowo, po wykonanym masażu, by efekty utrzymywały się dłużej, należy zastosować tzw. taping twarzy, czyli plastrowanie za pomocą taśm do kinesiotapingu, które do tej pory przede wszystkim stosowane były przez fizjoterapeutów w przypadku napięcia mięśniowego.
Czytaj również: Masaż Kobido - co to jest i jakie przynosi korzyści?
Taping twarzy nie tylko pozwala zredukować zmarszczki i poprawić owal twarzy, czyli utrwalić efekty uzyskane poprzez intensywny masaż, ale jego dodatkowym działaniem jest redukcja opuchlizny twarzy. Plastry, unosząc skórę oraz tkanki podskórnej, usprawniają krążenie krwi oraz limfy co powoduje, że twarz jest lepiej ukrwiona, odżywiona a tym samym poprawia się jej ogólna kondycja.
Plastrowanie twarzy nie tylko lepiej odżywia skórę twarzy, ale działa również na mięśnie. Dzięki prawidłowemu napięciu lub rozluźnieniu w pożądanych miejscach, taping twarzy spłyca zmarszczki na długi czas, a jeśli bruzdy są niewielkie - może doprowadzić do ich całkowitego wygładzenia.
Pojawienie się tzw. drugiego podbródka wiąże się nie tylko z nadprogramowymi kilogramami, ale również z obniżeniem napięcia mięśniowego. Plastrowanie ma za zadanie wywołać efekt liftingu i zwiększyć napięcie mięśni, które występują w okolicy podbródka.
Opadająca powieka czy kącik ust sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i zdecydowanie starszą. Zaburzenia czynności mięśni twarzy mogą sprawić, że twarz staje się niesymetryczna i trudno zmienić ten efekt bez zaawansowanych zabiegów kosmetycznych. Odpowiedni taping może jednak pobudzić rozluźnione mięśnie do pracy i cofnąć efekt asymetrii sprawiając, że prawidłowy kształt twarzy zostanie przywrócony i będzie wyglądać ona zdecydowanie młodziej.
Aby sprawnie oraz dokładnie naklejać taśmy, konieczne jest wcześniejsze przeszkolenie z zasad facemodelingu. Tylko prawidłowy taping pozwoli uzyskać zadowalające efekty. Fizjoterapeuci przez wiele miesięcy nabierają w pracy w prawidłowym plastrowaniu, dlatego w przypadku modelowania twarzy również konieczne są praktyczne umiejętności.
Doświadczona osoba powinna przeszkolić z zakresu techniki nakładania plastrów oraz nauczyć, w których miejscach taping przynosi najlepsze efekty.
CZYTAJ TAKŻE:
Szkodzisz swojej skórze i przyspieszasz powstawanie zmarszczek