Odmrożenia: Postępowanie i pierwsza pomoc

Odmrożenia najczęściej obejmują policzki, uszy, nos oraz palce u rąk i nóg, jednak warto wiedzieć, że problem ten dotyczyć może praktycznie wszystkich tkanek ciała. Jak postępować w przypadku odmrożeń i jak przebiega pierwsza pomoc? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Odmrożenia - przyczyny i objawy

Odmrożenia to uszkodzenia tkanki skóry. Mogą mieć charakter czasowy lub trwały. Dochodzi do nich z powodu wychłodzenia organizmu, gdy niska temperatura zatrzymuje przepływ krwi. Poza niską temperaturą, ryzyko odmrożeń wzrasta w przypadku silnego wiatru oraz dużej wilgotności powietrza. Odmrożenia przyspieszyć mogą również takie czynniki, jak noszenie odzieży nieodpowiednio dostosowanej do warunków atmosferycznych, praca na zewnątrz uprawianie sportów zimowych, zmęczenie i/lub wyniszczenie organizmu oraz choroby układu krążenia i cukrzyca. Czynnikiem ryzyka jest również podeszły wiek.

Reklama

Należy pamiętać również o alkoholu, który znacząco przyśpiesza odmrożenie. Tutaj warto obalić pewien szkodliwy mit. Wiele osób błędnie zakłada, że jest to substancja rozgrzewająca organizm. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, więc może dawać chwilowe uczucie ciepła, jednak po jakimś czasie u osoby pod wpływem alkoholu dochodzi do utraty temperatury przez organizm.

Ze względu na przebieg wyróżnić można 4 stopnia odmrożenia:

1 stopień odmrożenia - to przejściowe zaburzenia krążenia. Wystąpić mogą takie objawy jak bladość skóry, obrzęki i pieczenie.

2 stopień odmrożenia - to uszkodzenie powierzchni skóry i pojawienie się pęcherzyków z płynem surowiczym.

3 stopień odmrożenia - to uszkodzenie głębokich warstw skóry, gdy konieczna jest interwencja lekarza.

stopień odmrożenia - to powstanie głębokiej martwicy, która skutkować może amputacją.

Odmrożenia najczęściej obejmują policzki, uszy, nos, palce u rąk i nóg, jednak warto wiedzieć, że problem ten dotyczyć może praktycznie wszystkich tkanek ciała.

Objawy odmrożenia, które powinny wzbudzić czujność:

  •     zaczerwienienie skóry,
  •     ból,
  •     swędzenie skóry,
  •     bladość skóry,
  •     sinoczerwony kolor skóry,
  •     obrzęki,
  •     utrata czucia,
  •     pęcherze na skórze.


Odmrożenia - pierwsza pomoc i postępowanie

W przypadku odmrożeń pierwsza pomoc polega przede wszystkim na przywróceniu krążenia krwi. Pacjenta należy przenieść do ciepłego (lecz nie gorącego) miejsca. Kolejnym krokiem jest zdjęcie mokrych ubrań i okrycie poszkodowanego kocem izolacyjnym (znajduje się w większości apteczek) lub ciepłym, suchym ubraniem.

Poszkodowanego ogrzać można również wodą, jednak nie może być to wrzątek. Odmrożone kończyny można początkowo zamoczyć w temperaturze 25-30°C. Wraz z upływem czasu można ją powoli zwiększać do 35-40 °C. To samo dotyczy podawania ciepłych napojów. Należy pamiętać, aby nie były gorące. 

Zabrania się również:

  •     pocierania skóry poszkodowanego (można doprowadzić do uszkodzeń naskórka),
  •     przekłuwania pęcherzy,
  •     gwałtownego ruszania poszkodowanego,
  •     używania termofonu,
  •     przykładania ciała poszkodowanego do kaloryfera,
  •     podawania poszkodowanemu alkoholu.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Co ważne, w przypadku odmrożeń drugiego, trzeciego i czwartego stopnia podaje się surowicę przeciwtężcową.

Odmrożenia - jak zapobiegać?

  1. Ubieraj się stosowanie do pogody. Zimą i jesienią zadbaj o ciepłą kurtkę, czapkę, szalik i odpowiednie buty.
  2. Zimą i jesienią nie spożywaj alkoholu na świeżym powietrzu.
  3. W przypadku silnych mrozów stosuj tłusty i treściwy krem do twarzy.
  4. Kiedy jesteś zmuszony spędzić więcej czasu na mrozie (np. czekając na autobus), zadbaj o ruch. Ruszaj rękami i nogami, nie stój w jednym miejscu.

Przed wycieczką w góry dokładnie sprawdź pogodę. Dla swojego bezpieczeństwa zapisz numer do GOPR. 

CZYTAJ TAKŻE:

Zalety i wady morsowania. Popularna aktywność zimowa

Odśnieżanie groźne dla zdrowia. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega

Jak przygotować się do wycieczki górskiej z dzieckiem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL