Taka pozycja w czasie podróży jest niebezpieczna. Może skończyć się kalectwem lub śmiercią

Długa podróż samochodem może być niekomfortowa, ponieważ w pozycji siedzącej możemy odczuwać bóle kręgosłupa, nóg i pośladków. Przybierając różne pozycje na fotelu pasażera, próbujemy znaleźć wygodne ułożenie do dalszej podróży. Od nieprawidłowej pozycji o wiele lepsze są częstsze postoje i krótkie spacery, które pozwolą poprawić komfort jazdy. Jedna, nieprawidłowa pozycja w podróży, może dla pasażera skończyć się wyjątkowo tragicznie. Jaka?

Niekomfortowa jazda w daleką trasę

Długie podróże samochodem męczą nie tylko kierowców, ale również pasażerów, którzy - przyjmując jedną pozycję - skarżą się na ból pleców, nóg czy pośladków. O ile kierowca jest zmuszony do przyjęcia jednej postawy za kółkiem, o tyle pasażerowie coraz swobodniej przyjmują pozycję na fotelu, co coraz częściej widać na drogach.

Nieprawidłowa postawa, chociaż przynosi komfort podróżującemu, może poważnie zagrać jego zdrowiu i życiu. Do najczęstszych i najniebezpieczniejszych pozycji w aucie zalicza się siedzenie z nogami położonymi na desce rozdzielczej, siedzenie po turecku, siedzenie z podciągniętymi kolanami. Pozycje te - w przypadku nawet niewielkiej kolizji - mogą doprowadzić do kalectwa a nawet śmierci.

Reklama

Poduszka powietrzna złamie nogi i kręgosłup

Coraz częściej można zobaczyć pasażerów z nogami na desce rozdzielczej. Pozycja z wyprostowanymi nogami, chociaż wygodna, stanowi śmiertelne zagrożenie. W desce rozdzielczej znajdują się poduszki powietrzne, które w przypadku kolizji, mają m.in. za zadanie ochronić całe ciało przed zderzeniem z plastikowymi elementami auta i uchronić przed odłamkami szkła. W momencie, kiedy na desce znajdują się nogi pasażera, cała siła poduszek - która ma chronić całe ciało, zwłaszcza głowę - koncentruje się na kończynach dolnych, a w konsekwencji miednicy.

Wystrzelenie poduszek w takiej pozycji pasażera, może doprowadzić do poważnych złamań w obrębie kości podudzia, kości udowych oraz miednicy, które stanowią bezpośrednie zagrożenie utraty życia. Złamanie kości miednicy może doprowadzić do uszkodzenia tętnicy, na skutek czego poszkodowany może utracić nawet 2,5 litra krwi.

W zależności od siły uderzenia, może dojść do uszkodzenia stawu biodrowego, wraz z wyrwaniem głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego, a nawet do poważnego uszkodzenia kręgosłupa z przerwaniem rdzenia kręgowego włącznie. Takie urazy sprawiają, że poszkodowany może nigdy nie odzyskać pełnej sprawności ruchowej.

Siedzenie po turecku i z podciągniętymi kolanami

Równie często można spotkać podróżujących autem, którzy siedzą na fotelu po turecku lub z podciągniętymi kolanami pod brodę. Te pozycje nie tylko sprawiają, że mechanizmy zabezpieczające w postaci poduszek czy pasa bezpieczeństwa nie zadziałają prawidłowo, ale również narażają na poważne urazy w przypadku nawet niewielkiej stłuczki.

W takich pozycjach może dojść do poważnych uszkodzeń w obrębie stawów kolanowych, miednicy, a w przypadku pozycji z podciągniętymi nogami - do urazów klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.

Poduszka powietrzna otwiera się w przypadku zadziałania na auto odpowiedniej siły, która aktywuje mechanizmy zabezpieczające. Poduszki napełniają się niezwykle szybko, zatem siła z jaką poduszka "uderza" w pasażera - jest również duża, dlatego tak ważna jest prawidłowa pozycja w samochodzie. Siła poduszki, w pozycji z podciągniętymi kolanami, może spowodować zatem "dopchnięcie" nóg do klatki piersiowej, powodując tragiczne w skutkach obrażenia wewnętrzne.

Ułożenie fotela decyduje o bezpieczeństwie

Nie tylko nieprawidłowa postawa, ale również nieprawidłowe ustawienie przedniego fotela może spowodować, że poduszki powietrzne nie uchronią przed urazem. Kolana pasażera powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od deski rozdzielczej i różni się ona w zależności od modelu auta. Przede wszystkim jednak pasy powinny być zawsze prawidłowo zapięte, bez skręceń, a oparcie powinno zapewnić prawidłowe podparcie pleców, jednak nie powinno się ono znajdować w pozycji leżącej, maksymalnie odchylone do tyłu.


CZYTAJ TAKŻE:

Zaklejanie pępka nie pomoże. Tak pozbędziesz się nudności w podróży

Wyjazd za granicę? Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Ratowniczka zdradza, co zawsze bierze na urlop. Ludzie o tym zapominają

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL