Siedem cech narcystycznej matki. Widać to w jej zachowaniu
Matka jest jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą osobą w życiu dziecka. Właśnie dlatego jej zachowania i stan psychiczny tak mocno wpływają na rozwój małego człowieka. To twierdzenie może być kluczem do sukcesu wychowawczego. Niestety istnieją również rodzice dysfunkcyjni, których dzieci w dorosłym życiu borykają się z problemami w nawiązywaniu i prowadzeniu zdrowych relacji. Najbardziej jaskrawym przykładem są osobowości narcystyczne. Jak je rozpoznać?
Małe dzieci potrzebują matki do zaspokojenia podstawowych potrzeb - zarówno tych najprostszych, codziennych, jak i emocjonalnych. Mama daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i odgrywa ogromną rolę w jego rozwoju. Jednak w momencie, gdy dziecko dorasta i usamodzielnia się, ta zależność stopniowo zanika. Wtedy zdrowa relacja przechodzi w etap bardziej partnerski, bo rodzic rozumie, że ma przed sobą odrębną osobę, która ma własne dążenia i potrzeby. Matka narcystyczna niestety nie zaakceptuje autonomii dorosłego dziecka, a to rodzi duże problemy we wzajemnych relacjach. Co więcej, taka sytuacja kładzie się cieniem na wszystkie związki - rodzinne, partnerskie i przyjacielskie jej dziecka.
Psychologowie i terapeuci są zgodni co do niszczącego wpływu narcystycznej matki. Dlatego wyodrębnili zestaw cech, które powinny stanowić sygnał, że relacja jest zaburzona. Dzięki temu można podjąć kroki ku jej uzdrowieniu lub tylko wyzwoleniu się spod wpływu rodzica. Poznaj siedem charakterystycznych cech narcystycznej matki.
1. Skupia się wyłącznie na sobie
Narcyzm objawia się niemal całkowitym brakiem empatii. Taka osoba czuje się ważniejsza od innych i bardzo jasno daje to do zrozumienia. Jest roszczeniowa i skupiona na sobie. Bardzo łatwo rozpoznać to podczas codziennych rozmów - narcystyczna matka tak prowadzi konwersację, aby skierować ją na temat jej życia i problemów. Nawet jeśli postanowiłeś się jej zwierzyć czy poprosić o poradę w ważnej sprawie - matka narcyz nie będzie skupiona na słuchaniu ciebie. Za to świadomie będzie dążyć do tego, by rozmowa toczyła się wokół jej osoby.
2. Ma huśtawki nastrojów
Matka narcystyczna płynnie przechodzi od marchewki do kija. Raz jest ciepła i kochająca, a za chwilę staje się chłodna niczym góra lodowa. Taka huśtawka emocjonalna jest męcząca, a w dłuższej perspektywie wyniszczająca dla dziecka. Okazywanie miłości jest jej narzędziem do manipulowania. Bo w tym przypadku miłość rodzicielska jest warunkowa, można nawet posunąć się do użycia określenia: transakcyjna. Taka matka okazuje uwagę i życzliwość tylko wtedy, gdy spełniane są jej potrzeby lub kiedy czuje się dobrze bądź wygląda dobrze w oczach innych. To jasny sygnał, że jest narcystyczna.
3. Stosuje "gaslighting"
Gaslighting to forma psychologicznej manipulacji, w której sprawca celowo sprawia, że ofiara zaczyna wątpić w swoje własne postrzeganie rzeczywistości, pamięć lub zdrowy rozsądek. Osoba stosująca gaslighting często zaprzecza faktom, zmienia narrację lub bagatelizuje uczucia ofiary, co prowadzi do jej dezorientacji, niskiej samooceny i utraty zaufania do własnego osądu. Celem gaslightingu jest kontrola i dominacja nad drugą osobą.
Jeśli twoja matka jest narcyzem, może zaprzeczać twojej percepcji rzeczywistości. To prowadzi wprost do uczucia zagubienia lub dezorientacji. Dotyczy to również braku akceptacji na twój punkt widzenia i ocenę sytuacji oraz skłonność do naginania faktów. Pamiętaj, że gaslighting to jedna z najcięższych form przemocy psychicznej i nie możesz się na nią godzić, nawet jeśli doświadczasz jej ze strony własnej matki.
4. Jest twoim najostrzejszym krytykiem
Konstruktywna krytyka to jedno z narzędzi wychowawczych. Problem pojawia się, gdy jedyne co słyszysz od matki, to wyrazy niezadowolenia. Co więcej, masz poczucie, że to krytyka niezasłużona. Ostre, personalne ataki narcystycznej matki nie mają na celu zachęcenia cię do zmiany decyzji na lepszą lub przemyślenia swoich zachowań. Jej celem jest podkopywanie twojego poczucia własnej wartości, abyś był od niej zależny. To przerażające, ale niestety w przypadku zaburzeń narcystycznych, bardzo charakterystyczne.
5. Nieustannie dramatyzuje i tworzy sztuczne napięcie
Masz wrażenie, że Twoja mama potrafi zrobić dramę o wszystko? To może oznaczać, że bardzo chce być w centrum uwagi. Co więcej, osoby o zaburzeniach narcystycznych czerpią satysfakcję z chaosu i konfliktów, tylko po to, by umocnić swoją dominację.
Narcystyczna matka może używać przesadnego języka, doszukiwać się intencji u innych osób, lub obsesyjnie skupiać się na ich błędach, wszystko po to, aby wzmocnić intensywność relacji lub obsadzić siebie w roli ofiary. Jeśli często zauważasz takie zachowanie, może to być sygnał, że twoja matka ma cechy narcyzmu.
6. Zrobi wszystko, abyś był od niej zależny
Kiedy jesteś fizycznie, emocjonalnie lub finansowo zależny od kogoś, wzmacnia to nierówną dynamikę władzy między wami. Narcystyczna matka często celowo pielęgnuje tę zależność, aby utrzymać swoje poczucie kontroli i wyższości. A kiedy próbujesz postawić granice lub się uwolnić od narzuconych zobowiązań sięga po mocniejszy oręż - wzbudza poczucie winy. Jeśli każdy krok podejmowany w kierunku autonomii wywołuje u matki wyraźny sprzeciw i próby sabotażu, musisz zdać sobie sprawę z tego, że relacja jest dysfunkcyjna i trzeba zrobić wszystko, by ją zmienić.
7. Wciąż starasz się o jej aprobatę
Jeśli twoja matka jest narcyzem, zawsze sprawi, że jej miłość lub aprobatę będziesz musiał zasłużyć. Warunkowa miłość matki powoduje, że wciąż musisz o nią zabiegać. To dlatego, że przez całe życie używała miłości jako broni, oferując ją jako nagrodę za posłuszeństwo i wycofując ją jako karę.
Jeśli zauważasz tę cechę, ważne jest, aby zrobić krok wstecz i samodzielnie udzielić sobie bezwarunkowej aprobaty. Skup się na swoich mocnych stronach bądź dumny z osiągnięć, zarówno dużych, jak i małych, i daj sobie zrozumienie, gdy napotkasz trudności.
Relacja z narcystyczną matką może być wyjątkowo trudna, ale kluczowe jest zrozumienie, że nie jesteś odpowiedzialny za jej emocje i zachowanie. Praca nad sobą, budowanie poczucia własnej wartości i rozwijanie umiejętności stawiania granic są niezbędne, aby chronić swoje zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby wyznaczać jasne granice, komunikować swoje potrzeby i unikać wciągania się w manipulacje. Terapeuta może być cennym wsparciem w procesie zrozumienia i przezwyciężenia narcystycznych wzorców. Praca nad sobą to inwestycja, która przyniesie spokój i większą kontrolę nad własnym życiem.
CZYTAJ TAKŻE:
Obniżą kortyzol i ciśnienie, zwiększą poczucie szczęścia. Cztery przytulenia dziennie są konieczne
Od tego warto zaczynać dzień. Zrób jeszcze przed śniadaniem
Test czterech kolorów. Wybierz jeden, a dowiesz się o sobie czegoś nowego