Uwaga na kleszcze. Borelioza i nie tylko

Nowy sposób na kleszcze. "Niewiele naturalnych produktów jest tak skutecznych"

To nieprawda, że kleszcze aktywne są wyłącznie latem. W Polsce sezon na kleszcze zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią, jednak obecnie zimy są coraz cieplejsze, co sprawia, że pajęczaki te mogą stanowić zagrożenie tak naprawdę przez cały rok. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie coraz to innych skutecznych środków, które mogą nas przed nimi ochronić, mogą kleszcze odstraszyć bądź unicestwić. Zdaniem kanadyjskich naukowców z Dalhousie Universityigły takim środkiem mogą być igły jodły balsamicznej, jak i olejek eteryczny z igieł tego drzewa.

Igły jodły balsamicznej. Nowa metoda na kleszcze

Zespół naukowców ustalił, że zarówno igły jodły balsamicznej, jak i olejek eteryczny z igieł jodły balsamicznej mogą działać jako naturalny środek kleszczobójczy.

A zaczęło się od prof. Shelley Adamo z Dalhousie University w Halifax w Kanadzie, która zauważyła, że kleszcze na terenie jej posiadłości w South Shore, gdzie gęsto rosną jodły balsamiczne, nie były w stanie przetrwać do kolejnej wiosny. Adamo postanowiła więc zbadać wpływ jodły balsamicznej na osobniki z rodzaju Ixodes - Ixodes scapularis. Znane są one jako kleszcze jelenie, kleszcze czarnonogie, a w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych jako kleszcze niedźwiedzie, które są wektorem boreliozy. Badania trwały trzy lata, a wynikami podzielono się w czasopiśmie "Scientific Reports".

Reklama

Jodła balsamiczna na kleszcze. Wyniki badań

Jak opisali badacze, kleszcze zostały umieszczone w probówkach w terenie, a także w inkubatorach, które symulowały temperatury zimowe. Następnie do każdej z probówek dodano olejek z jodły balsamicznej lub jeden z głównych składników olejku z jodły balsamicznej. Naukowcy stwierdzili, że obie substancje zabijają zimujące kleszcze.

"Niewiele naturalnych produktów jest tak skutecznych jak jodła balsamiczna. Zabiła prawie 100 proc. zimujących kleszczy" - podkreśliła prof. Shelley Adamo, której słowa przywołuje Dalhousie University.

"Całe igły jodły balsamicznej potrzebowały kilku tygodni na zabicie zimujących kleszczy, podczas gdy olejek eteryczny był zabójczy w ciągu kilku dni w niskich temperaturach. Temperatura pokojowa (20 st.) zmniejszyła skuteczność olejku eterycznego w zabijaniu kleszczy o 50 proc." - czytamy.

Odkrycie daje nadzieję, że ten naturalny zasób można wykorzystać do zmniejszenia populacji kleszczy, jak i ograniczenia rozprzestrzeniania się boreliozy.

Jodła balsamiczna - co to za drzewo?

Jodła balsamiczna to gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jodły w Ameryce Północnej. Występuje na zboczach górskich, równinach aluwialnych, torfowiskach, bagnach, w lasach i na obrzeżach terenów podmokłych. Jodla balsamiczna bywa uprawiana jako roślina ozdobna.

Żywica pozyskiwana z jodły balsamicznej jest stosowana na całym świecie i jest m.in. bardzo skutecznym środkiem antyseptycznym i leczniczym. Olejek z igieł jodły balsamicznej może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Z kolei olejek na bazie żywicy jodły balsamicznej może być używany jedynie zewnętrznie.

Jodła balsamiczna znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu infekcji dróg oddechowych i uśmierzaniu dolegliwości reumatycznych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kogo kleszcze lubią najbardziej? Znaczenie ma nie tylko grupa krwi

Leśnicy pokazali sposób na kleszcze. Jest prosty i wyjątkowo skuteczny

Kleszcze w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | sposoby na kleszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL