Spirala wewnątrzmaciczna. Antykoncepcja nie tylko dla matek

Spirala wewnątrzmaciczna to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wkładka przygotowana jest do długoletniego stosowania. Niektóre modele nosić można nawet 10 lat. Jej podstawową wadą jest wysoka cena. Założenie spirali to koszt od 500 do nawet 1500 zł.

Wkładka wewnątrzmaciczna - wskazania

Spirala wewnątrzmaciczna nazywana jest inaczej wkładką wewnątrzmaciczną. Jest to jedna z najbardziej niezawodnych metod zapobiegania ciąży. Jej skuteczność ocenia się na około 99 proc. Wkładka jest wygodnym rozwiązaniem i z powodzeniem może być stosowana przez większość kobiet. 

Spirala zmniejsza krwawienie i łagodzi ból, dlatego dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kobiet narzekających na obfite lub bardzo bolesne miesiączki. Wkładka może być stosowana także przez kobiety karmiące piersią. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest wprowadzenie spirali dopiero, gdy macica powróci do swojego kształtu sprzed porodu. Zazwyczaj trwa to od 6 do 12 tygodni. 

Reklama

Powszechnie uważa się, że spirala przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet, które mają już za sobą poród. To jednak duży błąd. Wkładka wewnątrzmaciczna może być bowiem stosowana także przez kobiety, które jeszcze nie rodziły. Po jakim czasie od zdjęcia spirali można zajść w ciążę? Starania o dziecko rozpocząć można tuż po usunięciu wkładki. Uważa się, że nie wpływa ona istotnie na płodność kobiety, dlatego do zapłodnienia dojść może nawet podczas pierwszego cyklu menstruacyjnego bez spirali.

Spirala wewnątrzmaciczna - działanie

Spirala wewnątrzmaciczna przygotowana jest do długoletniego stosowania. Niektóre modele nosić można nawet 10 lat. Wyróżnić można dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych - miedziane i hormonalne. Najczęściej stosowane są wkładki z dodatkiem miedzi. Pierwiastek ten wykazuje działanie plemnikobójcze, zmienia właściwości śluzu w szyjce macicy oraz ogranicza ruch plemników. Wkładka z miedzią ma również na celu wywołanie niewielkiego stanu zapalnego, który uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. 

Wkładki hormonalne zawierają z kolei lewonorgestrel, który zmienia skład śluzu szyjkowego, zmniejsza aktywność plemników oraz hamuje owulację. Obecność wkładki wewnątrzmacicznej nie powinna wpływać na jakość życia seksualnego. Należy również pamiętać, że spirala jest wyłącznie metodą zapobiegania ciąży. Wkładka wewnątrzmaciczna w żaden sposób nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy zabezpieczać się prezerwatywą.

Spirala wewnątrzmaciczna - badania i przygotowanie

Przed założeniem spirali należy wykonać podstawowe badania. Ginekolog zazwyczaj zaleca USG dopochwowe, cytologię oraz USG piersi. Wkładkę najlepiej zakładać ostatniego dnia menstruacji, wtedy bowiem zaobserwować można najbardziej rozchylony kanał szyjki. Sam zabieg wprowadzania spirali trwa około 15 minut. Uznawany jest za bezbolesny, jednak niektóre kobiety mogą odczuwać pewien dyskomfort. W przypadku wrażliwych pacjentek, lekarz zaproponować może znieczulenie miejscowe.

Założenie spirali wewnątrzmacicznej jest kosztowne. Cena zabiegu waha się od 500 do nawet 1500 zł. Należy pamiętać jednak, że nie jest to comiesięczny wydatek, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że aż 30 proc. pacjentek nosi spiralę 8 lat. Tym samym koszty stają się porównywalne do innych popularnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć również, że zabieg założenia wkładki wewnątrzmacicznej wykonać można także w ramach NFZ. Trzeba pamiętać jednak, że bezpłatny jest wyłącznie zabieg. Za samą wkładkę należy zapłacić. Niemniej jednak wykonanie zabiegu w gabinecie, który ma podpisaną umowę z NFZ, pozwala obniżyć koszty nawet o połowę. 

Spirala wewnątrzmaciczna - przeciwwskazania

Mimo licznych zalet, spirala wewnątrzmaciczna nie jest rozwiązaniem dla każdej kobiety. Przeciwwskazaniem do zastosowania wkładki są takie choroby i dolegliwości jak: mięśniaki macicy, nieprawidłowa budowa macicy, cukrzyca, zakrzepica, przebyta ciąża pozamaciczna, marskość wątroby, niektóre typy nowotworów (zwłaszcza te związane z działaniem progesteronu), nawracające zapalenia przydatków oraz uczulenie na substancje chemiczne wkładki.

Spirala wewnątrzmaciczna - skutki uboczne

Wkładka wewnątrzmaciczna powodować może pewne działania niepożądane. U pacjentek pojawić się mogą: upławy, plamienia, podwyższona temperatura, bóle głowy, trądzik i problemy skórne, nieregularne krwawienia, zmiany nastroju, bóle brzucha, obniżenie libido, nudności, bóle piersi oraz dyskomfort podczas stosunku seksualnego. Innym zagrożeniem jest możliwość przesunięcia się spirali, co może znacząco  obniżyć jej skuteczność.

CZYTAJ TAKŻE:

Obserwuj swoje majtki. Możesz dużo dowiedzieć się o swoim zdrowiu

Ból podczas stosunku? Oto, co może być przyczyną

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja | antykoncepcja hormonalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL