Uczucie "lania się" z nosa i podrażnione oczy to objaw. Pomogą dwa zioła

Większość z nas cieszy się z nadejścia wiosny. Niestety, dla alergików to często najtrudniejszy czas w roku, który może oznaczać uporczywy katar sienny wywołany przez pyłki drzew i traw. Mimo że funkcjonowanie z zatkanym nosem jest uciążliwe, wiele osób stroni od przyjmowania leków na alergię. Wyjaśniamy, czym jest katar sienny, co go wywołuje, jak odróżnić go od kataru typowego dla infekcji, a także, jak skutecznie z nim walczyć.

Co to jest katar sienny?

Katar sienny, inaczej alergiczny nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane reakcją zależną od immunoglobuliny E. Kiedy do organizmu alergika dostaje się czynnik uczulający (najczęściej pyłki roślin), dochodzi do uwolnienia komórek tucznych i bazofilii, czyli elementów układu odpornościowego biorących udział w powstawaniu odczynu alergicznego, oraz histaminy będącej mediatorem procesów zapalnych.

Katar sienny, w zależności od czasu utrzymywania się objawów, można podzielić na dwa rodzaje:

Reklama
  • sezonowy nieżyt nosa - objawy występują przez mniej niż cztery dni w tygodniu lub krócej niż cztery tygodnie, zwykle w czasie intensywnego pylenia drzew i traw. Czas, przez jaki będą utrzymywać się objawy, zależy od rodzaju alergenu, który je wyzwolił;
  • przewlekły nieżyt nosa - nieprzyjemne dolegliwości ujawniają się przez więcej niż cztery dni w tygodniu i utrzymują się ponad cztery tygodnie. W niektórych przypadkach nie ustępują nawet przez cały rok. 

Co wywołuje alergiczny nieżyt nosa?

Wśród przyczyn kataru siennego wyróżnia się:

  • alergeny pyłków roślin (np. brzozy, olchy, bylicy i pokrzywy), 
  • alergeny roztoczy kurzu domowego (klasyfikowane jako alergeny całoroczne), 
  • sierść i inne alergeny pochodzenia zwierzęcego,
  • niektóre gatunki grzybów pleśniowych,
  • alergeny pokarmowe.

Jak odróżnić katar sienny od zwykłego?

Katar wywołany infekcją występuje zwykle wraz z gorączką, bólem gardła, bólem mięśni bądź uczuciem rozbicia. Natomiast ten typowy dla alergii wziewnej jest wodnisty, łączy się z wielokrotnym kichaniem, uczuciem "lania się" z nosa, towarzyszy mu świąd okolicy nosa i oczu. Objawy nasilają się przy kontakcie z alergenem, czyli wyjściu na zewnątrz w ciepły dzień, w zakurzonych i niewietrzonych pomieszczeniach, a także tam, gdzie zbiera się wilgoć.

Kiedy najczęściej występuje alergiczny nieżyt nosa?

Katar sienny wywołany pyłkami roślin powtarza się co roku, mniej więcej o tej samej porze, czyli wtedy, gdy pylą określone drzewa, krzewy lub trawy. Najwięcej alergii wziewnych daje o sobie znać wiosną i latem, co jest kolejną różnicą pomiędzy nadwrażliwością a infekcją - te drugie dopadają nas przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Niestety niektórzy cierpią z powodu uczulenia przez cały rok - to pacjenci z alergią na roztocza kurzu domowego. Te niewidoczne gołym okiem żyjątka bytują w kurzu, pościeli, tapicerce oraz dywanach, co skutkuje ciągłym utrzymywaniem się kataru siennego.

Co pomaga na katar sienny?

Warto wiedzieć, że katar sienny często jest składową pyłkowicy, czyli jednostki obejmującej dodatkowo zapalenie spojówek wraz z dolegliwościami towarzyszącymi takimi jak reakcje skórne, nadwrażliwość ze strony układu pokarmowego i napady astmy oskrzelowej. Z tego powodu, jeżeli podejrzewasz u siebie alergię, jak najszybciej umów się na konsultację alergologiczną. Specjalista po zebraniu wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań zleci odpowiednie leczenie, dzięki któremu poczujesz niemal natychmiastową ulgę.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele generacji leków przeciwhistaminowych, a ich przyjmowanie nie zaburza koncentracji ani nie wywołuje senności, która mogłaby utrudnić wypełnianie codziennych obowiązków. Niektórych pacjentów kieruje się na odczulanie, czyli swoistą immunoterapię. W walce z katarem alergiczny wykorzstuje się także sterydy podawane donosowo i krople obkurczające naczynia błony śluzowej. Wspomniane krople powinny być przyjmowane nie dłużej niż 10 dni ze względu na możliwość rozwinięcia się polekowego nieżytu nosa. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące leczenia, zadaj je lekarzowi w czasie wizyty, z pewnością rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Domowe sposoby na katar sienny

Wiele osób zmagających się z katarem siennym poza leczeniem farmakologicznym stosuje również domowe sposoby na pozbycie się tej męczącej dolegliwości. Dużym zainteresowaniem cieszą się inhalacje z wykorzystaniem pary wodnej i olejków eterycznych, które nawilżają podrażnioną błonę śluzową górnych dróg oddechowych, oraz płukanie nosa i zatok solą fizjologiczną. Część roślin, m.in. mięta, kwiat lipy i czarnego bzu, a także rumianek, cechuje się właściwościami odkażającymi oraz przeciwzapalnymi, dlatego warto pić przygotowane z nich napary.

Jeśli wiesz, że zmagasz się z alergią na roztocza kurzu domowego, nie zapomnij o praniu pościeli w wysokich temperaturach i prasowaniu jej żelazkiem. Najlepiej wybierać pościele z gęstym splotem, co ograniczy kumulowanie się roztoczy. Dodatkowo jak najczęściej przecieraj na mokro wszystkie dostępne powierzchnie i wyeliminuj z otoczenia zbędne przedmioty, na których mógłby zbierać się kurz.  

CZYTAJ TAKŻE:

Alergia na jad owadów. Objawy uczulenia i rady, co zrobić po ukąszeniu

Najlepszy sposób na odśluzowanie nosa i zatok. Składniki masz w domu

Sześć przyczyn wzmocnienia alergii

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL