Najlepszy sposób na odśluzowanie nosa i zatok. Składniki masz w domu

Zatoki to jeden z tych narządów ludzkiego ciała, który chroni organizm przed intruzami - wychwytuje zanieczyszczenia. W dużym uproszczeniu mówiąc - prawidłowo działające zatoki pomagają uniknąć zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Co robić w sytuacji, gdy same zatoki poddają się zapaleniu? Często jest to dolegliwość nawracająca, której nie da się za każdym razem leczyć antybiotykiem lub sterydami. Jak zwykle z pomocą przychodzi medycyna naturalna i zioła.

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok to bolesna i kłopotliwa infekcja - objawia się zatkanym nosem i silnym bólem głowy. Infekcji towarzyszy nieprzyjemne uczucie napięcia w miejscach, gdzie znajdują się zatoki. Choroby zatok są zwykle spowodowane infekcjami bakteryjnymi, ale mogą być również spowodowane przez wirusy lub grzyby. Infekcje te mogą być ostre lub przewlekłe. Ostre infekcje zwykle ustępują w ciągu dwóch lub trzech tygodni, ale przewlekłe zapalenie zatok może trwać do 12. tygodni lub dłużej.

Twoje zatoki zawierają warstwę śluzu, która pomaga wychwytywać substancje, takie jak kurz i zarazki. Kiedy wyściółka ulega zapaleniu w wyniku infekcji wirusowej, takiej jak zapalenie zatok lub przeziębienie - puchnie. Ten obrzęk zmusza śluz do utknięcia w zatokach, co uniemożliwia normalny drenaż. Kiedy tak się dzieje, bakterie i grzyby mogą rozwijać się w zablokowanym płynie, powodując infekcję zatok.

Reklama

Typowe objawy zapalenia zatok obejmują:

  • ból, ucisk i tkliwość wokół oczu, czoła i policzków,
  • ból głowy,
  • zatkany nos,
  • osłabione zmysły smaku i węchu,
  • ból zębów w górnej szczęce,
  • kaszel, który powoduje wydzielanie śluzu,
  • żółty lub zielony śluz wydobywający się z nosa,
  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • obrzęk tkanki nosa,
  • zaczerwienienie.

Zapalenie zatok najczęściej dotyka osób cierpiących na polipy w nosie, alergików, osoby o obniżonej odporności lub te, u których nos nie jest zbudowany prawidłowo.

Domowe sposoby na objawy zapalenia zatok

Metody naturalne - płukanki, okłady i inhalacje pomagają zmniejszyć dolegliwości, ale nie działają tak silnie jak antybiotyki. Stosowanie profilaktyki i wdrażanie domowych metod, kiedy czujesz nadchodzącą infekcję, pomaga zapobiegać ciężkiemu przebiegowi zapalenia zatok.

Sól na zatoki

Rozgrzana sól w bawełnianym woreczku lub skarpetce to jeden z naturalnych okładów, który przyniesie ulgę w bólu zatok i pomoże w ich udrożnieniu. Sól działa odkażająco, więc pomoże w wyeliminowaniu przyczyny zapalenia zatok. Ciepły okład działa rozluźniająco, więc wystarczy położyć się, przyłożyć go i się zrelaksować.

Uwaga - ciepłe okłady z soli nie są zalecane dla osób cierpiących na migreny lub z nadciśnieniem.

Osoby cierpiące na nawracające infekcje zatok powinny stosować inhalacje z soli. Regularne seanse w grotach solnych lub tężniach to dobra profilaktyka. Jeśli nie jest to możliwe, stosuj inhalacje z soli fizjologicznej za pomocą nebulizatora.

Parówki ziołowe na zatoki

Do wykonania parówki, która rozgrzeje bolące zatoki i rozrzedza wydzielinę - potrzebujesz tylko miski gorącej wody, ręcznika i odpowiednio dobranych ziół. Tę metodę stosowano jeszcze przed pojawieniem się medycznych lamp do naświetlania zatok. 

W latach 90. XX w. bardzo popularną metodą na udrożnienie zatok były parówki z siana. Trzeba było udać się do rolnika, kupić siano i z niego wykonać parówkę. Oczywiście zabieg przynosi efekty wyłącznie u osób, które nie mają na siano alergii. W przeciwnym razie taka inhalacja może spowodować silną reakcję i jeszcze pogorszyć sprawę.

My polecamy parówki z dodatkiem szałwii, rumianku, tymianku lub naturalnych olejków eterycznych. Kilka kropel olejku eukaliptusowego, kamforowego, tymiankowego, sosnowego, lawendowego, majerankowego czy z mięty pieprzowej pomoże udrożnić zatoki. Te olejki eteryczne to naturalne antyseptyki - wdychanie ich pomoże zneutralizować drobnoustroje, które są przyczyną stanu zapalnego.

Miód na zatoki

Miód to cudowne lekarstwo prosto z natury. Działa antybakteryjnie, nawet na szczepy odporne na antybiotyki. 

Aby zastosować go w leczeniu zatok w domowych warunkach, potrzebujesz wyłącznie skrystalizowanego miodu spadziowego, gryczanego lub lipowego. Doskonale sprawdzi się także miód manuka. Odrobinę miodu umieść w nosie i połóż się, by spłynął do zatok. Jego działanie przeciwbakteryjne i antybiotyczne pomoże udrożnić nos i hamuje rozwijającą się infekcję.

Masaż na zatoki

W stanach zapalnych zatok stosuje się masaż uciskowy. Wiemy, że trudno sobie to wyobrazić, gdy boli głowa i twarz, ale prawidłowo wykonany masaż pomoże udrożnić zatoki. Jeśli odczuwasz uporczywe rozpieranie, przyłóż kciuki po obu stronach nosa i uciskaj chrząstkę przez 30 sekund. Zwolnij ucisk i powtórz jeszcze kilka razy.

Uciskać możesz również wgłębienia pod łukiem brwiowym, które znajdują się ok. 2 cm od nosa. Przez 10 sekund stosuj nacisk, zwolnij i powtórz ucisk jeszcze kilka razy. Masaż poprawi krążenie krwi, ale stosowany podczas infekcji może okazać się bolesny.

Ostra papryka i chrzan na zatoki

Czy jest coś takiego jak dieta na zatoki? Nie podamy gotowego jadłospisu, bo taki nie istnieje. Podpowiemy ci natomiast, jakie przyprawy pomagają udrożnić zatoki. BY uporać się z zapaleniem zatok warto jeść potrawy mocno przyprawione. Zawarta w ostrej papryce kapsaicyna, która reguluje wydzielanie śluzu, działa przecizapalnie i udrażnia nos już chwilę po zjedzeniu.

Podobnie zadziała nasz swojski chrzan - dodawaj go do potraw lub wykonaj miksturę z soku z cytryny i startego korzenia chrzanu  i jeść łyżeczkę godzinę przed śniadaniem i obiadem. Możesz też zetrzeć odrobinę chrzanu i zaciągnać się jego zapachem. Podziała jak najlepszy sztyft na udraznaine nosa z apteki. 

CZYTAJ TAKŻE:

Ból głowy? Może zwiastować te choroby

Kilka prostych sposobów na leczenie uciążliwego kataru

  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zatoki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL