Ile powinno trwać oddawanie moczu? Sprawdź, czy zajmuje ci to około 20 sekund

Mocz oddajemy kilka razy dziennie. Warto zadać sobie pytanie, czy choć raz w ciągu dnia zwracamy uwagę na jego kolor czy zapach. Lekarze zachęcają pacjentów do obserwowania moczu, bo można z niego wiele wywnioskować na temat naszego stanu zdrowia. Zwracają również uwagę na czas opróżniania pęcherza. Kilka lat temu wyliczono, ile powinno trwać oddawanie moczu. Odpowiedź: około 20 sekund. Co w sytuacji, kiedy trwa to krócej lub dłużej?

Dlaczego powinniśmy obserwować mocz?

Sposób, w jaki nasz pęcherz funkcjonuje każdego dnia, może wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Zmiana częstotliwości oddawania moczu w ciągu dnia i w nocy, zmiana koloru i zapachu moczu czy też problemy z jego utrzymaniem mogą oczywiście świadczyć o schorzeniach układu moczowego, ale mogą być też sygnałem chorób, które z funkcjonowaniem układu moczowego zupełnie się nie kojarzą. I tak np. za zmianę zapachu moczu na bardziej słodki, opisywany czasami jako owocowy, a także zmętnienie moczu może odpowiadać cukrzyca. Ciemny mocz może z kolei oznaczać problemy z wątrobą, a częste oddawanie moczu u kobiet może być objawem schorzenia układu rodnego. Dlatego urolodzy zachęcają do tego, aby obserwować swój mocz i zwracać uwagę na to, jak często udajemy się do toalety za potrzebą.

Reklama

Zdrowa osoba może oddawać mocz od czterech do 10 razy dziennie, ale zwykle jest to sześć-siedem razy na dobę. Częstotliwość oddawania moczu zależy m.in. od wieku, rozmiaru pęcherza, przyjmowanych płynów, spożycia alkoholu i kofeiny, występujących schorzeń, jak i stosowanych leków. Prawidłowy mocz jest barwy słomkowej i ma zapach lekko kwaśny. Objętość wydalanego moczu za jednym razem powinna wynosić 300-500 ml.

Uważa się, że ważny jest także czas potrzebny na opróżnienie pęcherza. Ile powinno trwać oddawanie moczu?

Jak długo powinniśmy oddawać mocz? Wyliczenia

Kilka lat temu studenci inżynierii mechanicznej z Georgia Institute of Technology sprawdzali, ile czasu zajmuje różnym zwierzętom oddawanie moczu. Ich badania dowiodły, że oddawanie moczu u wszystkich ssaków ważących więcej niż trzy kilogramy, od królika po słonia, trwa mniej więcej tyle samo - ok. 21 sekund.

"W jaki sposób pęcherze ważące zarówno 0,5 kg, jak i 100 kg mogą być opróżniane w prawie takim samym czasie? Większe zwierzęta mają dłuższe (i szersze - red.) cewki moczowe, a zatem większa siła grawitacji napędza przepływ. Te długie cewki moczowe zwiększają szybkość wypływu moczu u większych zwierząt, umożliwiając im opróżnienie ich znacznych pęcherzy przez mniej więcej taki sam czas" - napisali w artykule, którego treść przytacza iflscience.com. 20 sekund stało się podstawową miarą dla ssaków większych niż chomik. Odkrycie zostało nagrodzone Nagrodą Ig Nobla w dziedzinie fizyki. To humorystyczny odpowiednik Nagrody Nobla przyznawany za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia", a także za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Badacze zauważają, że zwierzęta kierują się biologiczną potrzebą oddawania moczu, a u ludzi wpływ na tę czynność ma wiele czynników (np. miejsce, w którym właśnie się przebywają). Jednak opróżnianie pęcherza także u ludzi powinno trwać ok. 20 sekund i reguła ta, jak zaznaczają eksperci, może być wykorzystana do kontrolowania własnego zdrowia i nawyków.

"Reguła 20 sekund". Co, jeśli mocz oddajemy krócej lub dłużej?

- Jeśli twój pęcherz jest wystarczająco pełny, opróżnienie go powinno zająć ok. 21 sekund, po zaokrągleniu 20 sekund - zauważa dr Janice Miller cytowana przez wellandgood.com. Jeśli prawie zawsze oddawanie moczu trwa krócej lub dłużej niż 20 sekund, należy zastanowić się, co może być tego przyczyną. Dr Janice sugeruje, by zadać sobie m.in. pytania o to, czy pije się za dużo, czy za mało wody, czy robi się wystarczająco dużo przerw na toaletę w ciągu dnia lub czy też korzysta się z toalety częściej, niż faktycznie trzeba. Odpowiedzi mogą pomóc zmienić nawyki na korzystniejsze dla pęcherza, całego układu moczowego, jak i całego organizmu.

Niezwykle ważne jest regularne opróżnianie pęcherza. Osoby, które nie wstrzymują uryny, mają zdrowszy układ moczowy i nie narażają się na powstanie chorób i infekcji. Zbyt długie wstrzymywanie aktu mikcji może skutkować m.in. nietrzymaniem moczu. Dzieje się tak dlatego, że trzymanie moczu przez długi czas nadwyręża mięśnie pęcherza moczowego. Może również powodować problemy z całkowitym opróżnieniem pęcherza i sprzyjać namnażaniu bakterii w pęcherzu.

Oddawanie moczu "na zapas" może sprawić z kolei, że pęcherz przyzwyczai się do tego, że jest opróżniany nawet wtedy, gdy znajduje się w nim niewielka ilość moczu. Wtedy, nawet przy niewielkim jego wypełnieniu, ciało będzie wysyłać sygnał, że trzeba pójść do toalety.

CZYTAJ TAKŻE: 

Badanie ogólne moczu - jak interpretować wyniki?

Budzisz się w nocy, aby iść do toalety? Nie zapominaj o tej zasadzie

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mocz | oddawanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL