Sposoby na kamienie nerkowe
CHOROBY NEREK I PĘCHERZA
Owoce i warzywa przyspieszą przemianę materii oraz pomogą w usuwaniu toksyn. Ale nie tylko dieta może ci pomóc!
Trzeba wypijać tyle płynów, by codziennie wydalać 2 litry moczu. Optymalna dawka to 4 litry na dobę. Mogą to być napoje, słaba herbata lub woda. Płyny w dużej ilości warto przyjąć przed snem, ponieważ rozcieńczają mocz w godzinach nocnych.
Z kolei dzień dobrze jest rozpoczynać od picia na czczo soku warzywnego. Bardzo dobre są soki z kopru, pietruszki, fasoli, bobu, kakao, kawy i herbaty. Kamica fosforanowa wymaga ograniczenia w diecie mleka i jego przetworów oraz roślin strączkowych. W kamicy cystynowej trzeba ograniczyć spożycie mięsa i jego przetworów.
Jej skład zależy od rodzaju kamieni. W przypadku kamicy szczawianowej trzeba z codziennej diety wykluczyć szczaw, szpinak, buraki, herbatę, kawę i czekoladę. Osoby z kamicą moczanową muszą unikać mięsa, śledzi, roślin strączkowych (grochu, bakłażana, pomidorów, brokułów, marchwi, cebuli lub czosnku).
Podobnie działają niektóre owoce sezonowe, np. poziomki czy agrest. Można je łączyć z borówkami, gruszkami. Uważaj na sok grejpfrutowy - szklanka dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy.
Sporządzaj napary z pokrzywy, brzozy i rdestu ptasiego. Są moczopędne i pomogą wypłukać toksyny oraz piasek nerkowy. Zahamują też procesy zapalne w układzie moczowym i pokarmowym. Na pół litra wrzątku wrzuć łyżkę ziół i odstaw do naciągnięcia pod przykryciem na 10-15 minut. Pij 1/4 szklanki 3 razy w ciągu dnia, najlepiej przed posiłkiem.
Rozgrzewaj nerki gorącymi kąpielami bądź okładami. Świetny do tego będzie imbir. Zagotuj 4 l wody, wrzucić starty korzeń imbiru i podgrzewaj kwadrans. W przecedzonym roztworze zmocz ręcznik i przyłóż go na plecach na wysokości nerek. Przykryj suchym ręcznikiem i nakryj się kocem. Taką kurację stosuj przez dziesięć dni.
Uwaga, nie musisz codziennie przygotowywać nowego naparu imbirowego - jeden wystarczy na 2-3 dni, wystarczy go tylko podgrzewać (uważaj, aby nie doprowadzić do wrzenia!).
Czasami trzeba je zmienić. Np. leki na nadkwasotę żołądka często zawierają duże ilości wapnia. Jeśli zdiagnozowano u ciebie kamień wapniowy, nie możesz przyjmować leków alkalizujących zawierających wapń.
Według badań, codzienne uzupełnianie diety magnezem zmniejsza tworzenie kamieni w nerkach o 90 proc!