Ważny objaw wielu chorób. Zauważysz w toalecie, jeśli się nie brzydzisz

Obecność krwi w kale jest nieswoistym przejawem wielu procesów chorobowych, które mogą się toczyć w przewodzie pokarmowym. Jest to objaw, którego nie należy ignorować i niezbędna jest dalsza diagnostyka. Jakie są przyczyny występowania krwi w kale? Co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Krew w kale - objawy

Krew w kale może objawiać się dwojako - jako świeża, żywoczerwona krew lub w postaci smolistych stolców. Domieszka krwi czerwonej w kale pojawia się, kiedy krwawienie zlokalizowane jest w dolnej części przewodu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną jest krwawienie z żylaków odbytu - hemoroidów. Świeża krew może być jednak sygnałem poważniejszych schorzeń, na przykład rozwoju choroby zapalnej jelit (w szczególności wrzodziejące zapalenie jelita grubego) czy raka jelita grubego.

Reklama

Smoliste, czarne stolce są objawem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego - przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Mogą się pojawić w przypadku krwawienia z wrzodów żołądka i dwunastnicy, źródłem krwi mogą być także żylaki przełyku. Nierzadko pojawiają się także w zaawansowanym raku żołądka.

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody trawienne są ubytkami błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Najczęściej przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która prowadzi do rozwoju przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i powoduje zwiększenie wydzielania kwasu solnego, co prowadzi do rozwoju wrzodów. Oprócz tego istotną rolę w powstawaniu wrzodów pełnią leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - zmniejszają one wydzielanie śluzu, co upośledza jego funkcję ochronną na błonę śluzową żołądka.

Krwawienie z wrzodów zlokalizowanych w żołądku i dwunastnicy zwykle objawia się w postaci smolistych stolców. Mogą wystąpić również tak zwane fusowate wymioty, których treść przypomina fusy od kawy.

Choroby zapalne jelit

Do chorób zapalnych jelit należą wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna. Różnią się od siebie lokalizacją zmian chorobowych i obrazem histologicznym. W przypadku WZJG zmiany zapalne mają zwykle charakter ciągły. Mogą one obejmować tylko odbytnicę, odbytnicę i okrężnicę zstępującą lub całe jelito grube. Choroba Crohna charakteryzuje się zmianami ogniskowymi, najczęściej w okolicach zastawki krętniczo-kątniczej, jednak mogą one występować na całej długości przewodu pokarmowego.

Krwawienie w przebiegu chorób zapalnych jelit może się objawiać zarówno obecnością świeżej krwi w kale (najczęściej we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego) i smolistych stolców (zwykle w chorobie Crohna). Zwykle nie są to jedyne objawy - towarzyszą im biegunki, silne bóle brzucha, utrata masy ciała i niekiedy gorączka.

Nowotwory przewodu pokarmowego

Nowotwory złośliwe, zlokalizowane w przewodzie pokarmowym (na przykład rak żołądka, jelita grubego) są zazwyczaj bardzo podstępne - początkowo mogą nie dawać żadnych objawów lub są one niecharakterystyczne. Najczęściej pojawia się niezamierzony spadek wagi, zmiana rytmu wypróżnień i kształtu stolca oraz ogólne osłabienie. Guzy złośliwe są dobrze ukrwione i podczas pasażu treści jelitowej może dojść do ich podkrwawiania. 

W przebiegu nowotworów przewodu pokarmowego zwykle nie dochodzi do nasilonego krwawienia, natomiast domieszki krwi mogą zostać wykryte w badaniu kału na krew utajoną. Powoli narasta również niedokrwistość, świadcząca o utracie krwi.  W przypadku raka jelita grubego mogą się pojawić nawracające krwawienia z odbytnicy, natomiast w zaawansowanym raku żołądka występują smoliste stolce.

Krew w kale - co robić?

Jeżeli zauważyłeś u siebie krew w kale nie zwlekaj z szukaniem pomocy. Jeżeli twoje objawy nie są bardzo nasilone, udaj się do swojego lekarza rodzinnego lub specjalisty chorób wewnętrznych na dalszą diagnostykę. 

Natomiast jeśli objawy gwałtownie się pogarszają lub występują u ciebie smoliste stolce, udaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nasilone krwawienie z przewodu pokarmowego wymaga natychmiastowego wdrożenia diagnostyki i leczenia.

Czytaj także: 

Rak jelita grubego - podstępny nowotwór, który długo nie daje objawów

Bristolska skala uformowania stolca. To warto wiedzieć!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stolec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL