Brodawki na szyi to nie tylko problem estetyczny. Czy można je usuwać?

Brodawki pojawiają się w różnych miejscach, na całym ciele, jednak zlokalizowane w widocznym miejscu, bywają problemem estetycznym. Stąd zazwyczaj osoby, które mają brodawki, decydują się na ich usunięcie. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze są to tylko zmiany skórne, a ich przyczyna może leżeć w infekcji wirusowej. Jak bezpiecznie usuwać brodawki?

Brodawki - skąd się biorą?

Do powstania brodawek w okolicy głowy, twarzy czy szyi w dużej mierze przyczynia się zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Brodawki najczęściej pojawiają się w miejscach, które są narażone na ekspozycję czynników zewnętrznych, w tym także na rękach czy stopach.

Do zakażenia wirusem HPV może dojść również u dzieci, które częściej mają kontakt z brudnymi powierzchniami, mają skłonności do rozdrapywania zmian skórnych, które stanowią wrota zakażenia wirusem.

Brodawki - jak wyglądają?

W miejscu zranienia i zakażenia wirusem HPV, na skórze pojawiają się początkowo niewielkie zmiany o podłużnym kształcie. Z czasem wypustki na skórze rozrastają się i odstają od powierzchni ciała. Charakterystyczne brodawki przede wszystkim przeszkadzają kobietom w noszeniu biżuterii, a ich pęknięcie lub zdrapanie powoduje, że okolica skóry może stać się zaczerwieniona, bolesna i obrzęknięta.

Reklama

Wraz z rozrostem grudek na skórze, mogą pojawiać się ich skupiska, które najczęściej pojawiają się na szyi lub twarzy.

Brodawki na ciele - czy są niebezpieczne?

Brodawki na ciele, nawet po usunięciu, mają tendencję do nawracania, zatem ich likwidacja nie zawsze daje gwarancję, że nie powrócą.

Ciemne, powiększające się zmiany o nieregularnym kształcie, należy stale kontrolować. W przypadku brodawek o brązowym kolorze, które stają się zaczerwienione i bolesne bądź sączy się z nich płyn - zawsze należy skonsultować się z dermatologiem, by wykluczyć ewentualną obecność komórek nowotworowych, np. czerniaka.

W przypadku naruszenia jakiejkolwiek zmiany na skórze - kurzajki czy pieprzyka - zawsze należy zranione miejsce odkazić, by uniknąć ewentualnego zakażenia, w tym wirusem HPV.

Brodawka - czy to może być rak?

Zmiany skórne powinny być stale kontrolowane, a niepokojącym objawem w brodawkach, jest:

  • asymetria
  • nierówne brzegi zmiany,
  • kolor - ciemne, zrogowaciałe zmiany mogą świadczyć o czerniaku,
  • rozmiar - im większa zmiana skórna, tym większe prawdopodobieństwo zmiany złośliwej,
  • postęp - powiększająca się, zmieniająca zabarwienie zmiana zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak bezpiecznie usunąć brodawkę z szyi?

Brodawek i innych zmian skórnych nigdy nie należy usuwać samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Istnieje wiele metod likwidacji zmian skórnych, a do najczęściej stosowanych zaliczają się maści z kwasem salicylowym. Powoduje on rogowacenie naskórka, a następnie jego złuszczenie, co pozwala na pozbycie się zmiany. Taka kuracja nie daje natychmiastowych efektów Liczy się systematyczność w stosowaniu maści oraz cierpliwość - efekty widać dopiero po upływie kilku tygodni.

Inną popularną metodą jest wymrażanie, czyli krioterapia. Wykorzystywany do niej ciekły azot ma temperaturę -195 stopni Celsjusza, który zamraża brodawkę .Krioterapia również wymaga kilkukrotnego powtórzenia zabiegu.

W specjalistycznych klinikach stosowana jest elektrokoagulacja, która opiera się o stosowanie prądu o wysokiej częstotliwości. Brodawki można również likwidować za pomocą lasera - w przypadku małych zmian, po usunięciu nie pozostaje nawet blizna. W przypadku laseroterapii, już dwukrotnie powtórzony zabieg daje niemal 100 proc. skuteczności.

CZYTAJ TAKŻE:

Zmiany na skórze nasilają się po jedzeniu. To typowy sygnał choroba Duhringa

Gdy pokazała nogi, wrzało w całej Polsce. "To nie przemoc domowa" a choroba

Swędzenie skóry może być objawem nowotworu. Sygnały, które powinny zaniepokoić

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kurzajki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL