Paznokcie Terry'ego - to znak, że wątroba choruje

Raczej rzadko przyglądamy się naszym paznokciom. To błąd, gdyż ich wygląd może nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Na przykład białe plamki mogą świadczyć o niedożywieniu i niedoborach soli mineralnych lub innych składników odżywczych. A co, jeśli paznokcie przypominają matowe szkło? Wtedy mamy do czynienia z tzw. paznokciami Terry’ego. Są one objawem, uwaga, m.in. marskości wątroby - schorzenia, które prowadzi do powstania nieodwracalnych uszkodzeń narządu.

Paznokcie Terry’ego - jak wyglądają?

Paznokcie Terry’ego wzięły swoją nazwę od dr. Richarda Terry’ego. To on w 1954 roku dostrzegł i opisał nietypowe zmiany na paznokciach u pacjentów, u których zdiagnozowano marskość wątroby. Jak wskazywał Terry, owa nieprawidłowość widoczna jest jako wybielenie, zmętnienie, które obejmuje prawie całe (ok. 80 proc.) łożysko paznokcia (łożysko, czyli tkanki położone bezpośrednio pod płytką), z zachowaniem tylko wąskiego segmentu na dystalnej (końcowej) granicy paznokcia. Ten wąski segment ma zwykle od 0,5 do 3 mm szerokości i ma kolor właściwy dla normalnej tkanki łożyska paznokcia (z reguły różowy). Łatwo go dostrzec, choć, jak się podkreśla, może mieć nierówną granicę. Z paznokciami Terry’ego może wiązać się również podłużne prążkowanie płytki paznokcia i pogrubienie łożyska paznokcia.

Reklama

Uważa się, że paznokcie Terry'ego pojawiają się, gdy w łożysku paznokcia jest mniej naczyń krwionośnych i więcej tkanki łącznej niż normalnie, co powoduje, że paznokcie wydają się białe. Stan ten najczęściej dotyka wszystkich paznokci u rąk, ale może również dotyczyć tylko jednego paznokcia. Zgłaszano też przypadki paznokci Terry’ego u nóg.

Oprócz zmian w wyglądzie paznokci nie obserwuje się żadnych innych niekorzystnych objawów.

Najczęściej paznokcie Terry’ego - prawie całkowicie białe - porównuje się do matowego szkła.

Paznokcie Terry’ego - czego mogą być objawem?

Jeśli twoje paznokcie tak wyglądają, powinien je zobaczyć lekarz. Owszem, zmiany mogą wynikać z procesu starzenia się, ale mogą być też objawem choroby - w szczególności marskości wątroby. W 1954 roku wspomniany Richard Terry wykrył je u 82 ze 100 pacjentów z tym schorzeniem. Przypomnijmy, że marskość wątroby to poważna choroba dotycząca miąższu narządu polegająca na postępującym włóknieniu. Wątroba traci prawidłową strukturę anatomiczną, przez co nie może prawidłowo spełniać swojej funkcji. Nadużywanie alkoholu jest jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia choroby. Jak się podkreśla, powstałe uszkodzenia są nieodwracalne.

Paznokcie Terry’ego mogą wskazywać również na:

  • ostre wirusowe zapalenie wątroby,
  • chorobę naczyń obwodowych,
  • przewlekłą niewydolność nerek,
  • przewlekłą zastoinową niewydolność serca,
  • cukrzycę typu 2,
  • gruźlicę,
  • bielactwo nabyte,
  • HIV,
  • stwardnienie rozsiane,
  • nowotwór z przerzutami.

Paznokcie Terry’ego - leczenie

Nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty, kiedy paznokcie zmienią wygląd. Jak widać, za takimi zmianami mogą stać poważne schorzenia, które wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Paznokcie Terry'ego można czasem przypisać starzeniu się. W innych przypadkach odpowiada za nie proces chorobowy.

Paznokcie Terry’ego zwykle ustępują, kiedy choroba podstawowa zostanie odpowiednio potraktowana. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Skórne objawy chorób wątroby

Manikiurzystka ostrzega: To może spotkać każdą kobietę!

Jak wzmocnić paznokcie domowymi sposobami?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL