Kleszcze przenoszą wirusa Heartland. Zagadka dla naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Emory’ego w Atlancie (USA) informują, że wirus Heartland aktywnie krąży wśród kleszczy w stanie Georgia. Jego obecność potwierdzono także w kilku innych stanach. Ten rzadki i potencjalnie śmiertelny wirus, pod wieloma względami wciąż stanowiący zagadkę, przedostaje się do organizmu człowieka za sprawą ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Przypadki choroby wywołanej przez wirusa Heartland zwykle są ciężkie. Nie powstała szczepionka, która chroni przed zakażeniem. Nie ma także skutecznego leku. Co wiadomo o wirusie Heartland?

Wirus Heartland - co to za wirus?

Wirus Heartland należy do rodzaju Bandavirus obejmującego wirusy, które mogą być przenoszone przez kleszcze. Jest rzadki i potencjalnie śmiertelny. Za jego rozprzestrzenianie się odpowiadają kleszcze Lone Star (Amblyomma americanum). Można je rozpoznać po charakterystycznej białej plamce znajdującej się na tułowiu. Występuje na obszarach zalesionych w południowo-wschodnich, wschodnich i środkowo-zachodnich stanach USA.

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem Heartland zidentyfikowano w Missouri w 2009 roku po tym, jak dwóch miejscowych mężczyzn zostało hospitalizowanych z wysoką gorączką, biegunką, bólami mięśni i niską liczbą białych krwinek.

Reklama

Do tej pory nie wiadomo, czy inne gatunki kleszczy również mogą przenosić groźny dla ludzi patogen, a także, czy do zarażenia może dojść w inny sposób niż poprzez ugryzienie przez zakażonego osobnika. Dowody infekcji wirusem Heartland obserwowano u jeleni i innych dzikich ssaków.

Wirus Heartland - przypadki w USA

Jak informuje CDC, agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, do stycznia 2021 roku na terenie Środkowo-Zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz na południu kraju zgłoszono ponad 50 przypadków zakażenia wirusem Heartland (naukowcy podejrzewają jednak, że było ich więcej). Większość osób, których dotyczyła diagnoza, zachorowała w miesiącach od maja do września. Przypadki choroby wywołanej wirusem Heartland zidentyfikowano w sumie u mieszkańców 11 stanów: Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Missouri, Karolina Północna, Oklahoma i Tennessee. Odnotowano także kilka zgonów wśród starszych osób z podstawowymi schorzeniami.

Najnowsze badania potwierdziły właśnie obecność wirusa Heartland u kleszczy Lone Star w środkowej części stanu Georgia. Naukowcy z Uniwersytetu Emory’ego pobrali próbki od prawie 10 tys. osobników. Okazało się, że ok. jeden na każde 2 tys. badanych kleszczy miał wirusa. Według specjalistów wirus ten może ewoluować i rozprzestrzeniać się geograficznie.

"Heartland to rozwijająca się choroba zakaźna, która nie jest dobrze poznana" - zauważa w oświadczeniu, które przytacza m.in. "Live Science", Gonzalo Vazquez-Prokopec, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Środowisku Uniwersytetu Emory’ego. "Próbujemy wyprzedzić tego wirusa, dowiadując się o nim wszystkiego, co możemy, zanim potencjalnie stanie się on większym problemem" - podkreśla. Jednocześnie zaznacza, że nie ma powodu do paniki. Ekspert nie przypuszcza, by wirus Heartland stał się tak powszechny jak borelioza. "Naszym celem w badaniu było opisanie pojawiającej się choroby zakaźnej, o której wiemy bardzo niewiele" - wskazuje. I dodaje, że wkraczamy w wiosnę, a kleszcze stają się bardzo aktywne. "Gdy ludzie wyruszają rekreacyjnie, musimy im przypominać o znaczeniu zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze" - mówi.

Naukowcy zauważają, że kryzys klimatyczny zwiększa możliwość rozmnażania się niektórych gatunków kleszczy i poszerzania zasięgu ich występowania.

Wirus Heartland - objawy

U większości zakażonych wirusem Heartland występują:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • zmniejszony apetyt,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • biegunka,
  • ból mięśni, stawów.

Jak informuje CDC, wiele osób jest hospitalizowanych z powodu wyżej wymienionych objawów.

Niektórzy zakażeni mają również niższą niż normalnie liczbę białych krwinek (komórek, które pomagają zwalczać infekcje) i niższą niż normalnie liczbę płytek krwi (ich główną rolą jest udział w procesach krzepnięcia). Czasami testy czynności wątroby wykazują podwyższony poziom enzymów wątrobowych.

Objawy choroby wywołanej zakażeniem wirusem Heartland często przypominają objawy innych chorób przenoszonych przez kleszcze takich jak anaplazmoza i erlichioza.

Objawy po ugryzieniu przez kleszcza, jeśli chodzi o wirusa Heartland, mogą pojawić się do dwóch tygodni.

Wirus Heartland - diagnostyka i leczenie

CDC wskazuje, by w przypadku występowania wymienionych symptomów, skontaktować się z lekarzem. Specjalista może zlecić testy w celu potwierdzenia zakażenia. Ma to miejsce jednak rzadko.

Jak czytamy, wykryte przypadki były zwykle ciężkie i dotyczyły osób z podstawowymi schorzeniami. Jednak podejrzewa się, że istnieje duża liczba osób, które mogą być zakażone i nie mają tak poważnych objawów.

Nie istnieje szczepionka przeciwko wirusowi Heartland. Nie ma także leku, który stosuje się, kiedy już dochodzi do zakażenia. Leczy się objawy choroby. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie tylko borelioza. Co szósty osobnik przenosi groźnego wirusa

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy?

Stworzono transgeniczne kleszcze

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | choroby odkleszczowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL