Małpia ospa. Kolejne przypadki w Europie i na świecie [AKTUALNA LISTA]
Wirus małpiej ospy dotarł już do Polski - podał informację minister zdrowia Adam Niedzielski. W pierwszej połowie maja Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przekazała, że na terenie Wielkiej Brytanii wykryto pierwszy od 2019 roku przypadek zarażenia wirusem. Eksperci podkreślają, że małpia ospa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Tymczasem kolejne kraje podają informacje na temat wzrastającej liczby przypadków. Gdzie wykryto już małpią ospę?
Małpia ospa jest zakaźną, rzadko występującą chorobą odzwierzęcą. Wywołana jest przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Pierwszy raz została wykryta w 1958 roku u małp, które były wykorzystywane w celach badawczych. U zwierząt pojawiły się objawy charakterystyczne dla ospy, stąd nazwa choroby.
W 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę u człowieka. Kolejne przypadki odnotowano w Nigerii, Kamerunie, Sierra Leone, Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Przypadki, które zostały wykryte w latach późniejszych, w krajach znajdujących się poza Afryką, był związane z podróżowaniem ludności oraz importem zwierząt.
Do zakażenia małpią ospą dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, a dokładniej gryzoniami (np. wiewiórkami). Po kontakcie z krwią, płynami ustrojowymi lub śluzówkami zarażonego zwierzęcia, patogen przenoszony jest na człowieka.
Okres inkubacji choroby, czyli moment od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów, wynosi od 6 do 13 dni, czasem do 21 dni.
Do głównych objawów małpiej ospy zalicza się:
- gorączkę,
- ból głowy,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ból mięśni,
- brak energii.
W Nigerii małpia ospa pojawiła się już na początku 2022 roku, a liczba przypadków systematycznie rosła. Spośród wszystkich zakażonych, na skutek zachorowania zmarła jedna osoba - ofiarą wirusa był 40-letni mężczyzna.
Choroba dość szybko zaczęła się przenosić do innych krajów i tylko w maju potwierdzono małpią ospę w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Argentynie, Meksyku, Izraelu.
Pierwszy przypadek małpiej ospy u człowieka został odnotowany 7 maja br. na terenie Wielkiej Brytanii.
W Hiszpanii sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ codziennie pojawiają się nowe informacje o potwierdzonych przypadkach małpiej ospy. W okolicach Madrytu ogłoszono alert sanitarny, ponieważ to właśnie tam odnotowuje się najwięcej zakażeń na terenie kraju. Dużą liczbę zakażeń potwierdziła również Portugalia.
20 maja potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy na terenie Niemiec. W tym samym czasie zakażenie zostało potwierdzone na terenie Francji oraz Szwecji. We wszystkich przypadkach przebieg choroby u pacjentów miał charakter łagodny. Choroba została również potwierdzona także na terenie Węgier i Norwegii.
Do tej pory przypadki małpiej ospy zostały wykryte na terenie następujących państw europejskich:
- Wielka Brytania (793),
- Niemcy (592),
- Hiszpania (520),
- Portugalia (328),
- Francja (330),
- Holandia (167),
- Belgia (77),
- Włochy (71),
- Szwajcaria (52),
- Irlandia (28),
- Szwecja 13),
- Austria (12),
- Czechy (7),
- Słowenia (7),
- Dania (5),
- Finlandia (3),
- Węgry (2),
- Polska (1),
- Grecja (2),
- Malta (1).
W Polsce odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy - przekazał informację minister zdrowia, Adam Niedzielski 10 czerwca 2022 roku. Pacjent znajduje się w izolacji, nie podano szczegółów okoliczności zarażenia oraz tego, gdzie jest hospitalizowany.
Dnia 25 maja 2022 roku minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia dotyczące choroby:
- rozporządzenie w sprawie małpiej ospy oraz zakażeń wirusem małpiej ospy,
- nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu,
- nowelizację rozporządzenia dotyczącego chorób zakaźnych powodujących konieczność hospitalizacji.
Zgodnie z podpisanymi dokumentami każdy lekarz, który ma podejrzenie zakażenia małpią ospą u pacjenta lub stwierdzi zgon z jej powodu, ma obowiązek przekazać informację do inspektora sanitarnego. Trzecie rozporządzenie mówi o konieczności hospitalizacji pacjenta z podejrzeniem małpiej ospy oraz o nałożeniu kwarantanny.
CZYTAJ TAKŻE: