Małpia ospa w kolejnych krajach Europy

Po tym, jak w Wielkiej Brytanii wykryto pierwszy od 2019 roku przypadek małpiej ospy, kolejne kraje Europy zgłaszają podejrzane przypadki. W Hiszpanii objawy typowe dla małpiej ospy stwierdzono już u kilkudziesięciu osób. Małpia ospa pojawiła się także w Portugalii, Włoszech i Szwecji, a poza Europą w Stanach Zjednoczonych.

Małpia ospa - kiedyś głównie w Afryce

Małpia ospa to rzadka, zakaźna choroba odzwierzęca, która dotychczas występowała głównie w Afryce. Przypadki zachorowań, które wykrywano poza kontynentem, należały do rzadkości, a miały związek przede wszystkim z podróżami międzynarodowymi lub importem zwierząt. Teraz przypadki małpiej ospy stwierdza się w wielu krajach oddalonych od Afryki. O zakażeniach wirusem małpiej ospy, poza Wielką Brytanią (mowa już tam o co najmniej kilku przypadkach), donoszą też: Hiszpania, Portugalia, Włochy czy Stany Zjednoczone.

Polecamy: Czy bać się małpiej ospy? Lekarka zabrała głos

Reklama

Małpia ospa w Europie. Alert w Hiszpanii

Jak informuje Europa Press, w Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w regionie siedmiu wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy. We wszystkich przypadkach, jak wskazano, transmisja wirusa nastąpiła u młodych, homoseksualnych mężczyzn w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi.

Fernando Simón, epidemiolog, którego cytuje "The Guardian", stwierdził, że chociaż jest mało prawdopodobne, aby małpia ospa znacznie się rozprzestrzeniła, "nie można tego wykluczyć".

Władze Portugalii 18 maja zgłosiły pięć potwierdzonych przypadków małpiej ospy i prowadzą dochodzenie w sprawie kolejnych 20. W środowym oświadczeniu ministerstwo zdrowia Portugalii poinformowało, że wykryte przypadki - wszystkie w regionie Lizbony i doliny Tagu - dotyczyły mężczyzn, których objawy obejmowały wrzodziejące zmiany chorobowe.

Małpią ospę wykryto również w Szwecji, w regionie Sztokholm. Trwa dochodzenie w tej sprawie. O pierwszym przypadku małpiej ospy informują również Włochy. Chorobę wykryto u młodego mężczyzny, który wrócił z Wysp Kanaryjskich. 

Małpia ospa - jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia wirusem małpiej ospy dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę, poprzez kontakt z jego krwią lub płynami ustrojowymi. Uważa się, że za roznoszenie choroby odpowiadają głównie gryzonie - szczury, myszy, wiewiórki. Niebezpieczne jest również spożywanie nieodpowiednio przygotowanego mięsa bądź innych produktów, które mogły pochodzić od zakażonych osobników.

Między ludźmi małpia ospa łatwo się nie rozprzestrzenia - uspokajają eksperci. Wskazuje się, że możliwe jest zakażenie się małpią ospą poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, jak i skażonymi przedmiotami - np. pościelą lub odzieżą. Przenoszenie drogą kropelkową zwykle wymaga bezpośredniego i długotrwałego kontaktu twarzą w twarz.  

Należy unikać kontaktu z podejrzanymi zmianami skórnymi.

Małpia ospa - objawy

Początkowe objawy małpiej ospy obejmują: gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Może rozwinąć się wysypka. Często występuje na początku na twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na narządy płciowe. Może przypominać ospę wietrzną lub wysypkę występującą w przypadku zakażenia kiłą.

Więcej na temat małpiej ospy piszemy TUTAJ. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Wścieklizna - jakie objawy u zwierząt, a jakie u ludzi?

Jak uniknąć chorób tropikalnych?

Wirusolog przekonana, że koronawirus uderzy jesienią

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: małpia ospa | choroby zakaźne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL