Przybywa chorych z kleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Oto objawy

Opublikowano najnowsze dane o zachorowaniach na choroby zakaźne, w tym choroby odkleszczowe. Wynika z nich, że od 1 stycznia do 31 października br. potwierdzono w Polsce ponad 21,8 tys. przypadków boreliozy i ponad 550 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM). W ubiegłym roku, w analogicznym okresie, było ich zdecydowanie mniej. W tym roku na boreliozę zachorowało już ponad 8 tys. osób więcej.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu - najnowsze dane

Rośnie liczba chorych na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. W tym roku w kraju potwierdzono dokładnie 21 854 przypadki boreliozy i 554 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. W tym samym czasie w 2022 roku stwierdzono 13 821 przypadków boreliozy i 315 kleszczowego zapalania mózgu. Ten rok przyniósł więc już ponad 8 tys. przypadków boreliozy więcej niż ubiegły. Mamy też już znacznie więcej osób z kleszczowym zapaleniem mózgu - o ponad 230 w porównaniu do minionego roku.

Reklama

NFZ: Wyraźna sezonowość zachorowań na choroby odkleszczowe

Jak zwraca uwagę Narodowy Fundusz Zdrowia, widać wyraźną sezonowość zachorowań na choroby odkleszczowe. "Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych, tj. od lipca do września, kiedy spędzamy więcej czasu wśród zieleni" - wskazano. Ale jesienią, a nawet zimą (w wyniku zmian klimatycznych), też trzeba uważać na kleszcze. Choć eksperci zauważają, że ubieramy się wtedy grubiej, nie odsłaniamy tak rąk czy nóg, to wciąż należy zachować środki ostrożności i np. używać preparatów antykleszczowych.

Co robić, gdy w skórę wbije się kleszcz?

Jeśli zauważyłeś kleszcza wbitego w skórę, usuń go jak najszybciej. Im dłużej kleszcz tkwi w skórze, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia. Nie czekaj na pomoc lekarską. W aptekach dostępne są narzędzia, które umożliwiają samodzielne usunięcie kleszcza - bezpiecznie i skutecznie. Nie wyciągaj kleszcza "gołymi" palcami, nie wyciskaj, nie wykręcaj, nie przypalaj, nie smaruj tłustymi substancjami (np. kosmetykami do ciała), nie usuwaj igłą. Po usunięciu pajęczaka miejsce ukłucia starannie zdezynfekuj.

Objawy boreliozy

Charakterystycznym objawem boreliozy we wczesnym stadium jest rumień wędrujący - niebolesny, z przejaśnieniem w środku. Co ważne, samoistne zniknięcie zmiany nie oznacza wyzdrowienia. Druga ważna kwestia - rumień nie pojawia się u wszystkich. Inną zmianą skórną, która może pojawić się w przypadku boreliozy, jest tzw. pseudochłoniak boreliozowy.

Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Można je niestety pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub przemęczeniem.

W przypadku zaobserwowania rumienia wędrującego lub innych wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Pierwsze objawy kleszczowego zapalenia mózgu zwykle przypominają grypę. Chorzy skarżą się m.in. na złe samopoczucie, narastające osłabienie, bóle głowy i mięśni. Czasem występują nudności, wymioty i bóle brzucha.

U pacjentów z fazą neuroinfekcji w przebiegu KZM pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych obserwuje się m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, sztywność i bolesność karku, nadwrażliwość na światło, nudności i wymioty.

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki - podkreślają lekarze.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nawet nie wiesz, że przyciągasz kleszcze. Unikaj w ciągu dnia i wieczorem

Znalazłeś na ciele kleszcza? Tak sprawdzisz, czy zaraził cię boreliozą

Tak unikniesz ataku kleszczy. Zrób domowej roboty odstraszacz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL