W Polsce potwierdzono przypadek zakażenia bakterią cholery. Tak objawia się ta zakaźna choroba
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, poinformował, że wczoraj do szpitala została przyjęta pacjenta ze Stargardu, u której podejrzewano zakażenie przecinkowcem cholery. Uspokaja jednak, że wykryto bakterię, a nie toksynę, która bezpośrednio wywołuje chorobę. Czym jest cholera, jakie daje objawy i jak można zarazić się chorobą? Odpowiadamy.
Starsza kobieta, z licznymi chorobami, trafiła do szpitala w Stargardzie w województwie zachodniopomorskim. Pacjentka była w poważnym stanie, dlatego zdecydowano o hospitalizacji. Wykonane badania potwierdziły u niej obecność bakterii cholery, dlatego zdecydowano o przetransportowaniu jej na oddział zakaźny w Szczecinie.
Główny inspektor sanitarny, dr Paweł Grzesiowski potwierdził, że ani kobieta ani nikt z jej najbliższego otoczenia nie wyjeżdżał w ostatnim czasie za granicę, dlatego kluczowe jest, by znaleźć źródło zakażenia.
W związku z potwierdzeniem obecności bakterii, aż 26 osób zostało skierowanych na obowiązkową kwarantannę, a ponad 85 osób zostało objętych tzw. nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.
Do zakażenia Vibrio cholerae, czyli bakterią przecinkowca cholery, dochodzi drogą fekalno-oralną. Rezerwuarem zakażenia najczęściej są zanieczyszczone ujęcia wód rzecznych. Choroba dotyka około 4 mln osób rocznie, jednak najczęściej jej ogniska występują w takich miejscach, jak Afryka Subsaharyjska, Azja Południowa (np. Bangladesz, Indie), Haiti czy Jemen.
W Europie choroba występuje niezwykle rzadko.
Cholera jest niezwykle zakaźną chorobą, a bezobjawowy nosiciel może zarażać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Średni czas wylęgania choroby wynosi do pięciu dni.
Wystąpienie przecinkowca cholery nie zawsze jest różnoznaczne z rozwinięciem się choroby, jaką jest cholera.
- Przecinkowce cholery to są bakterie, które mają dwa warianty. Wariant z toksyną, toksynotwórczy i bez toksyny. Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że przecinkowce cholery nietoksynotwórcze były już znajdowane w Polsce w zbiornikach wody słodkiej - wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski.
Do tej pory nie wiadomo, czy u pacjentki ze Stargardu doszło do rozwinięcia z toksyną, która wywołuje chorobę. Prowadzone w tym kierunku badania są w toku, a o ich wyniku medycy dowiedzą się za kilka dni.
U pacjentów, u których doszło do zakażenia, pojawia się intensywna, wodnista biegunka. Co ważne - zakażenie przebiega bez gorączki oraz bólu brzucha. Stolce oddawane są przez chorego bezwiednie, bez uczucia parcia.
U pacjentów szybko dochodzi do odwodnienia, pojawiają się drżenia mięśniowe oraz zaburzenia elektrolitowe, które prowadzą do hipokaliemii (niedoboru potasu), a co za tym idzie - zagrażających zaburzeń rytmu serca.
Zakażenie przecinkowcem może przebiegać tak, jak zakażenia układu pokarmowego. Jeśli zakażenie nie ma ostrego przebiegu, potwierdzenie cholery możliwe jest tylko i wyłącznie z pomocą badań bakteriologicznych.
Leczenie choroby powinno być natychmiastowe, polegające przede wszystkim na nawodnieniu i wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych. W leczeniu stosuje się również antybiotykoterapię, najczęściej tetracyklinę, doksycyklinę i azytromycynę. Zbyt późne wdrożenie leczenia może doprowadzić do powikłań, m.in. uszkodzenia nerek, zaburzeń rytmu serca, a nawet wstrząsu hipowolemicznego.
Źródło:
- https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.3.34.1.
CZYTAJ TAKŻE:
Nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się na Europę. Objawy nie wzbudzają podejrzeń
Jak wykrywa się boreliozę? Tak wygląda pierwszy, a tak drugi etap diagnostyki
Przewlekła biegunka? Aż 90 proc. przypadków to stan zapalny jelit lub rak okrężnicy