Wzrost przypadków boreliozy w Polsce. Najgorzej jest w czterech województwach
Są nowe dane na temat liczby przypadków boreliozy w Polsce. Od 1 stycznia do 31 maja potwierdzono w kraju 4988 zachorowań - wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. W ubiegłym roku przypadków boreliozy było zdecydowanie mniej. Wzrosła też liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna powodowana przez krętki Borrelia burgdorferi. Do zakażenia dochodzi w wyniku pokłucia przez zakażonego kleszcza. W tym roku, jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, w okresie od 1 stycznia do 31 maja potwierdzono w Polsce 4988 przypadków boreliozy. Rok temu w tym samym czasie informowano o 2613 przypadkach boreliozy.
Wzrost liczby chorych widać nie tylko rok do roku. Jak jeszcze niedawno podawał NIZP-PZH, od 1 stycznia do 15 kwietnia tego roku stwierdzono 2753 przypadki boreliozy. Minęło zaledwie półtora miesiąca, a przybyło ponad 2200 kolejnych zachorowań.
Zauważalny wzrost liczby przypadków dotyczy także kleszczowego zapalenia mózgu - wirusowej choroby ośrodkowego układu nerwowego przenoszonej przez kleszcze. W tym roku od 1 stycznia do 31 maja odnotowano 89 przypadków. Rok wcześniej, w tym samym okresie, zachorowało 26 osób.
Gdzie można "złapać" kleszcza? Otóż dzisiaj niemal wszędzie. Z kleszczem można wrócić z lasu, z łąki, z parku, z ogrodu. Te pajęczaki lubią niskie zarośla, trawę i liście krzewów, z których mogą łatwo przenieść się na ofiarę. Kleszcze atakują też zwierzęta, w tym psy i koty, i te, które jeszcze nie zdążyły się wbić w ich skórę, mogą zmienić żywiciela i przenieść się na człowieka, np. podczas głaskania.
W których regionach Polski jest najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy?
"Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju. Chodzi o województwa mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie. W tych regionach odsetek kleszczy zakażonych tymi bakteriami może sięgać czasami nawet do 60-70 proc." - zwracał uwagę w rozmowie z PAP prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jak wskazał, we wschodniej Polsce jest więcej siedlisk kleszczy niż na zachodzie kraju ze względu na zalesienie terenu.
Po powrocie ze spaceru czy z ogródka dobrze jest zmienić ubranie i sprawdzić, czy kleszcz nie zawieruszył się gdzieś w częściach naszej garderoby, a następnie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. W które miejsca najczęściej wgryzają się kleszcze? Najbardziej lubią te obszary skóry, które są miękkie, ciepłe, cieńsze i dobrze ukrwione.
Szczególną uwagę podczas poszukiwań kleszcza zwróć na obszary: za uszami, na głowie oraz szyi, przy linii włosów, pod pachami, pod biustem, w okolicach łokci, pępka, w pachwinach, pod kolanami oraz przy ścięgnach Achillesa. Pośladki i przestrzeń między nimi to także miejsca, w których może ulokować się kleszcz.
Kleszcza należy usunąć jak najszybciej.
Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik. Najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z chorobą odkleszczową w miesiącach wakacyjnych - od lipca do września. To właśnie wtedy spędzamy najwięcej czasu na zewnątrz i wśród zieleni.
Borelioza jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze w Polsce. Jakie objawy są dla niej charakterystyczne?
Przede wszystkim rumień wędrujący, czyli zmiana skórna, która pojawia się zwykle po 3-30 dniach po ukłuciu. Przyjmuje się jednak, że może się pojawić w okresie od 3 dni do 3 miesięcy od ukłucia przez kleszcza, a zanika w ciągu ok. 3-4 tygodni. Rumień wędrujący ma postać czerwonej plamy, zwykle z przejaśnieniem pośrodku, a brzegi zaczerwienienia z czasem się przesuwają. Zmiana może osiągać różne rozmiary - może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Nie występuje ona jednak u wszystkich pacjentów z boreliozą. Zdarza się też, że przyjmuje nietypowy wygląd.
Objawy, jakie mogą towarzyszyć rumieniowi, to: podwyższona temperatura, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, uczucie silnego osłabienia, problemy z koncentracją.
O innych objawach boreliozy piszemy TUTAJ.
CZYTAJ TAKŻE:
Część kleszcza została w skórze? Oto co trzeba zrobić
Leśnik pokazał genialny trik na pozbycie się kleszczy
Co zjada kleszcze? Oto zwierzęta, które ochronią nas przed inwazją