Zapalenie wątroby typu A. Zarazili się przez truskawki
Wszczęto śledztwo w sprawie zarażenia się 30 osób wirusowym zapaleniem wątroby typu A po tym, jak zjedli truskawki z ekologicznej uprawy. Organy, które są odpowiedzialne za nadzór żywności w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, badają ognisko choroby oraz okoliczności, w jakich mogło dojść do zarażenia truskawek. Czym jest WZW typu A i jak się przenosi?
Rozpoczęto śledztwo, które ma wyjaśnić, w jaki sposób doszło do zakażenia truskawek. WZW typu A to choroba przenoszona przez człowieka, nazywana chorobą brudnych rąk. Jedną z możliwości jest podlewanie truskawek wodą, która była skażona ściekami.
Inną opcją, jaką rozważają organy odpowiedzialne za znalezienie przyczyn zakażenia, jest zainfekowanie ich przez człowieka, w trakcie pielęgnacji. Wystarczy niedostateczne umycie rąk przez nosiciela WZW A, by wirus przeniósł się na truskawki.
Zapalenie wątroby jest wywołane przez wirusa HAV, który powoduje zapalenie wątroby, a także zmiany martwicze w organie. Przenosi się przez brudne ręce, skażoną żywność, kontakty seksualne, a o wiele rzadziej można się nim zarazić przez transfuzję krwi.
Wirus wydalany jest z organizmu człowieka wraz z kałem przez 1-2 tygodnie przed wystąpieniem objawów, oraz jeszcze tydzień po ich wystąpieniu.
Objawy zapalenia wątroby typu A nie są gwałtowne, pacjenci najczęściej skarżą się na
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- bóle mięśni i stawów.
Czasami, w zależności od zniszczeń jakie powoduje wirus w wątrobie, może pojawić się żółtaczka, która w głównej mierze będzie objawiała się ciemnym moczem oraz bardzo jasnym stolcem.
Leczenie zapalenia wątroby typu A opiera się w dużej mierze na odpoczynku chorego oraz nawadnianiu. W początkowej fazie choroby zaleca się leżeć, bez wykonywania nadmiernej aktywności fizycznej. Nawadnianie powinno być systematyczne, ze spożyciem minimum 2 litrów płynów dziennie.
W procesie leczenia kluczową rolę ma również dieta, która powinna opierać się w głównej mierze o łatwo przyswajalne węglowodany, a w najmniejszym stopniu białka. Rozszerzanie diety do takiej, którą pacjent praktykował przed zarażeniem, powinno odbywać się stopniowo, w ciągu pół roku od ustąpienia objawów.
W ostrym okresie choroby, jak i w trakcie rekonwalescencji, należy unikać niektórych leków - zwłaszcza tych, które metabolizują się w wątrobie.
W trakcie choroby kluczowe jest również dbanie o higienę osobistą. Chory powinien unikać kontaktów seksualnych, korzystać tylko z własnego kubka i sztućców, a także nie przygotowywać posiłków dla innych, ponieważ staje się potencjalnym źródłem zarażenia dla innych domowników.
To nie pierwszy raz, kiedy źródłem zakażenia WZW typu A stały się truskawki. W 2016 roku wirus HAV został przywieziony z mrożonymi truskawkami, sprowadzonymi z Egiptu do Stanów Zjednoczonych. Liczba przypadków zarażenia wyniosła 143 i objęła aż dziewięć stanów.
CZYTAJ TAKŻE: