Dziewięć objawów Omikronu, które występują u osób zaszczepionych
Jesteś osobą w pełni zaszczepioną przeciw COVID-19? Wciąż możesz zakazić się koronawirusem, a obecnie przede wszystkim wariantem Omikron, który jest już w Polsce wariantem dominującym. Jakich objawów powinieneś się spodziewać, jeśli dojdzie do infekcji? Eksperci wskazują dziewięć symptomów, które najczęściej występują u osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19, a zakaziły się Omikronem.
W Polsce pierwszy przypadek wariantu Omikron potwierdzono 16 grudnia ub.r. Dotyczył on 30-letniej obywatelki Lesotho, która w naszym kraju przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Od tego czasu wiele się zmieniło. Omikron wyparł Deltę i stał się w Polsce wariantem dominującym - odpowiada niemal za 100 proc. nowych zakażeń.
Co więcej, jak wynika z najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia, w Polsce zidentyfikowano dwa nowe subwarianty Omikrona - BA.2 i BA.3. Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "nie są to warianty ani bardziej zakaźne na chwilę obecną, ani bardziej zjadliwe".
Eksperci podkreślają, że szczepionki przeciw COVID-19 chronią przed ciężkim przebiegiem choroby. Nie dają one jednak 100-procentowej pewności, że do zakażenia koronawirusem nie dojdzie. Dlatego także u osób, które się zaszczepiły, notuje się infekcje.
Z jakimi objawami zmagają się ci, którzy przyjęli preparat, a którzy zakazili się później Omikronem? Przeanalizowano dane otrzymane od osób zakażonych i przedstawiono dziewięć najczęstszych dolegliwości.
Osoby z potwierdzonym zakażeniem Omikronem, a w pełni zaszczepione, które przyjęły także dawkę przypominającą, według specjalistów zgłaszają:
- katar,
- ból gardła,
- kichanie,
- ból głowy,
- kaszel,
- mdłości,
- bóle mięśni,
- biegunkę,
- wysypkę na skórze.
- Objawy przypominające przeziębienie - w tym katar, ból gardła i uporczywe kichanie - stały się częstsze, wraz z bólem głowy i kaszlem, szczególnie u osób zaszczepionych - zwraca uwagę Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w King’s College London, przewodzący brytyjskiemu programowi ZOE COVID Study, cytowany m.in. przez Edinburgh Live.
Więcej o skórnych objawach wariantu Omikron przeczytaj TUTAJ.
Łagodny charakter objawów utrudnia odróżnienie zakażenia Omikronem od zwykłego przeziębienia. Według prof. Spectora ok. 50 proc. "nowych przeziębień" to w rzeczywistości covid.
Zdaniem ekspertów istnieją także dwa wyraźne objawy, które "mogą świadczyć o zbliżającym się pozytywnym wyniku testu". To zmęczenie i zawroty głowy/omdlenia.
Zmęczenie może przejawiać się bólem lub osłabieniem mięśni, bólami głowy, a nawet niewyraźnym widzeniem i utratą apetytu. Jak przypomina "The Independent", zmęczenie było jednym z głównych objawów Omikronu, jaki zgłaszano, gdy wariant ten zaczął się szerzyć w południowej części Afryki.
Zawroty głowy/omdlenia to drugi znak, że to może być Omikron. Niemieccy lekarze twierdzą, że istnieje związek między omdleniami a zakażeniem Omikronem po tym, jak odkryli, że infekcja wywoływała nawracające omdlenia u 35-letniego pacjenta przyjętego do szpitala.
CZYTAJ TAKŻE:
Omikron - objawy typowe i nietypowe u dzieci