Omikron. Objawy typowe i nietypowe u dzieci

Najnowsza mutacja koronawirusa coraz częściej wymaga hospitalizacji, w tym również u dzieci. Szczególnie narażone są te najmłodsze, poniżej 12. miesiąca życia. Jakie objawy daje Omikron i na co należy szczególnie uważać?

Omikron - najnowsza mutacja

Wariant omikron został zidentyfikowany w połowie listopada 2021 roku. Udowodniono, że jest bardziej zakaźną mutacją, niż poprzednio odkryte odmiany. Po raz pierwszy został wykryty w Botswanie, w Afryce i błyskawicznie rozprzestrzenił się na resztę świata.

Omikron u dzieci

Od początku trwania pandemii, dzieci był w grupie najmniejszego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowalność. W przypadku wykrytego Covid-19 infekcję przechodziły łagodnie i bez niepokojących powikłań. Wraz z mutacją wirusa, w grupie narażonej na chorobę, coraz częściej pojawiają się dzieci. Centrum Informacyjne Rządu podało, że w Polsce już ponad 800 000 dzieci objawowo przechorowało Covid-19, a ponad 9600 dzieci wymagało z tego powodu hospitalizacji.

Reklama

Dzieci coraz częściej stają się pacjentami covidowymi ze względu na specyfikę funkcjonowania tej grupy wiekowej.

- Jest to grupa szczególnie spontaniczna, niezwykle trudno jest utrzymać reżim sanitarny w szkole (noszenie maseczek, zachowanie dystansu). Poza tym jest to grupa, która bardzo transmituje wirusa, a jest mało wyszczepiona. - tak dla pap.pl powiedziała dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Omikron u dzieci - objawy typowe

Nowy wariant wirusa u dzieci daje typowe objawy dla infekcji. W pierwszej kolejności pojawiają się kaszel i katar.  Następnie może on dawać charakterystyczne objawy grypowe: bóle mięśni, bóle głowy, ból gardła, podwyższoną temperaturę ciała oraz ogólne zmęczenie i osłabienie. Już wtedy dziecko powinno być zbadane przez pediatrę, by ocenić, czy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem czy istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem i konieczna będzie izolacja. Rodzice długo zwlekają z wizytą u lekarza, nie przypuszczając, że mogło dojść do zarażenia.

Omikron u dzieci - objawy nietypowe

W przypadku zakażenia Omikronem, u dzieci wystąpić może nietypowa, czerwona wysypka na całym ciele (głównie na brzuchu, rękach i nogach). Zauważono również, że część dzieci w trakcie zakażenia traci apetyt ale rzadziej dochodzi do utraty węchu i smaku. Pojawia się nadwrażliwość na światłozapalenie spojówek, a także może wystąpić ból zatok.  Omikron daje również objawy ze strony układu pokarmowego, występują bóle brzucha, wymioty oraz biegunka.

Omikron u dzieci - leczenie

Sama infekcja u większości dzieci trwa do 10 dni. W przypadku wystąpienia objawów, które mogą sugerować zakażenie COVID-19, należy bacznie obserwować dziecko a w razie zaostrzenia objawów, skierować się lekarza pediatry. Jeśli u dziecka występuje gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza należy rozpocząć jej zbijanie. Można tego dokonywać domowymi sposobami, lub jeśli nie działają, należy wprowadzić leki przeciwgorączkowe przeznaczone dla dzieci z zachowaniem odpowiedniej dobowej dawki. Dzieci powinny regularnie przyjmować płyny, ponieważ szybciej dochodzi u nich do odwodnienia. Dobowe zapotrzebowanie na płyny różni się w zależności od wieku dziecka.

  • do 12 miesięcy - 800 - 1200 ml na dobę,
  • 1-3 lat - do 1300 ml na dobę,
  • 4-8 lat - 1600 ml na dobę,
  • od 9 lat - 2000 ml na dobę.

Jeśli jakikolwiek objaw jest niepokojący albo stan dziecka uległ pogorszeniu, konieczna może być w tym przypadku hospitalizacja. Należy również pamiętać, że u dzieci mogą pojawić się powikłania po COVID-19.


CZYTAJ TAKŻE:

Dziecko na kwarantannie. Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Sposoby na kwarantannę z dziećmi w domu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: omikron objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL