"Różowe oko" - zapalenie spojówek. Występuje u zakażonych Omikronem
Najczęściej zgłaszane objawy przez osoby zakażone Omikronem to ból gardła, kaszel i gorączka. Zakażeni nowym wariantem skarżą się także na duże zmęczenie, dreszcze czy duszności. Jak twierdzi dr Nisa Aslam, o infekcji Omikronem może świadczyć także "różowe oko", czyli zapalenie spojówek. Oto co wiemy o nowym, nietypowym objawie zakażenia.
W Polsce mamy do czynienia z piątą falą pandemii COVID-19 - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą - można powiedzieć - nie mieliśmy do tej pory do czynienia - przyznał. Tego dnia odnotowano w kraju 30 586 nowych zakażeń koronawirusem i 375 ofiar śmiertelnych. Dzień wcześniej była mowa o 19 652 przypadkach i 377 zgonach związanych z COVID-19. Jeden ze scenariuszy zakłada, że na początku lutego zarejestrujemy ponad 100 tys. zakażeń dziennie.
W raportach Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informacje, za ile zakażeń w Polsce odpowiada obecnie wariant Omikron.
"W bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omikron, które zostały stwierdzone w Polsce. Stanowi to 24,5 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w naszym kraju" - przekazało Ministerstwo Zdrowia. To oficjalne dane. Najwięcej stwierdzonych przypadków Omikronu pochodzi z woj. pomorskiego. Dzień wcześniej informowano o 966 przypadkach zakażenia wariantem Omikron.
Z tego, co do tej pory zaobserwowano, wynika, że wariant Omikron roznosi się znacznie szybciej niż Delta, ale powoduje znacznie łagodniejszy przebieg choroby. Ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia Omikronem jest też nawet o 70 proc. mniejsze niż w przypadku zakażenia innymi wariantami, w tym wspomnianą Deltą.
W pierwszych przekazach na temat objawów zakażenia Omikronem pojawiały się takie objawy jak:
- duże zmęczenie,
- ból ciała,
- ból głowy,
- drapanie w gardle,
- kaszel.
Wspominano też o nocnych potach (więcej na ten temat czytaj TUTAJ). Zgłaszane są też przypadki nudności i wysypki.
Dr Hai Shao, lekarz chorób zakaźnych z Sharp Chula Vista Medical Center w San Diego, w rozmowie z CBS 8, podał objawy, które obecnie najczęściej występują u pacjentów zakażonych Omikronem. To:
- gorączka,
- dreszcze,
- ból głowy,
- ból gardła,
- kaszel,
- duszności,
- trudności w oddychaniu (przy czym trzy ostatnie objawy pojawiają się wraz z rozwojem choroby).
Objawy zakażenia przypominają objawy występujące np. przy przeziębieniu. Dr Shao wskazuje jednak, że istnieją trzy objawy COVID-19, które mogą pojawić się w wyniku zakażenia Omikronem, a które nie wystąpią w przypadku zwykłego przeziębienia.
- Unikalną cechą COVID-19 jest utrata węchu i smaku, których nie doświadczysz w przypadku zakażenia wirusami wywołującymi przeziębienie - zaznaczył. - Drugą sprawą jest to, że zwykłe przeziębienie zwykle nie powoduje wysokiej gorączki, a czasami silnych bólów głowy, co przy Omikronie jest dominujące - wskazał.
Do listy symptomów infekcji Omikronem, jak się okazuje, powinniśmy dodać też "różowe oko" (z ang. pink eye). "Różowe oko" to nic innego jak zapalenie spojówek, które charakteryzuje się czerwonym/przekrwionym okiem. O nowym objawie zakażenia Omikronem opowiedziała w rozmowie z Express.co.uk lekarka pierwszego kontaktu z Londynu dr Nisa Aslam.
- Receptory komórkowe, przez które warianty COVID-19 dostają się do organizmu, są obecne w oku. Wirus przenika do organizmu, oszukując receptory dla enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE-2), że wirus jest enzymem ACE-2. Receptory te znajdują się w różnych częściach oka - w komórkach wyściełających siatkówkę, białku oka i powiece - tłumaczy lekarka.
Przypomina się, że niedawne badanie opublikowane w "Canadian Journal of Ophthalmology" także sugerowało, że zapalenie spojówek może być objawem COVID-19.
- Wstępny - jeszcze nierecenzowany - artykuł pokazuje, że wariant Omikron ma większą zdolność wiązania się z receptorami ACE-2 w porównaniu z wariantami Beta i Delta. To sugerowałoby, że zapalenie spojówek może być objawem wariantu Omickron - wskazuje dr Nisa Aslam. Jak twierdzi, objaw w postaci "różowego oka" może pojawić się u osób, które poza tym nie mają żadnych innych objawów.
CZYTAJ TAKŻE:
Flurona: Zakażenie SARS-CoV-2 i wirusem grypy jednocześnie
Prof. Gut: Nie spodziewam się armagedonu
"Covidowy penis" sieje postrach wśród mężczyzn