Reklama

"Różowe oko" - zapalenie spojówek. Występuje u zakażonych Omikronem

Najczęściej zgłaszane objawy przez osoby zakażone Omikronem to ból gardła, kaszel i gorączka. Zakażeni nowym wariantem skarżą się także na duże zmęczenie, dreszcze czy duszności. Jak twierdzi dr Nisa Aslam, o infekcji Omikronem może świadczyć także "różowe oko", czyli zapalenie spojówek. Oto co wiemy o nowym, nietypowym objawie zakażenia.

Wariant Omikron w Polsce. Ile przypadków?

W Polsce mamy do czynienia z piątą falą pandemii COVID-19 - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą - można powiedzieć - nie mieliśmy do tej pory do czynienia - przyznał. Tego dnia odnotowano w kraju 30 586 nowych zakażeń koronawirusem i 375 ofiar śmiertelnych. Dzień wcześniej była mowa o 19 652 przypadkach i 377 zgonach związanych z COVID-19. Jeden ze scenariuszy zakłada, że na początku lutego zarejestrujemy ponad 100 tys. zakażeń dziennie.

Reklama

W raportach Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informacje, za ile zakażeń w Polsce odpowiada obecnie wariant Omikron.

"W bazie GISAID zarejestrowanych jest już 1351 przypadków wirusa w wersji Omikron, które zostały stwierdzone w Polsce. Stanowi to 24,5 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w naszym kraju" - przekazało Ministerstwo Zdrowia. To oficjalne dane. Najwięcej stwierdzonych przypadków Omikronu pochodzi z woj. pomorskiego. Dzień wcześniej informowano o 966 przypadkach zakażenia wariantem Omikron.

Objawy zakażenia wariantem Omikron

Z tego, co do tej pory zaobserwowano, wynika, że wariant Omikron roznosi się znacznie szybciej niż Delta, ale powoduje znacznie łagodniejszy przebieg choroby. Ryzyko hospitalizacji w przypadku zakażenia Omikronem jest też nawet o 70 proc. mniejsze niż w przypadku zakażenia innymi wariantami, w tym wspomnianą Deltą.

W pierwszych przekazach na temat objawów zakażenia Omikronem pojawiały się takie objawy jak:

 • duże zmęczenie,           
 • ból ciała,
 • ból głowy,
 • drapanie w gardle,
 • kaszel.

Wspominano też o nocnych potach (więcej na ten temat czytaj TUTAJ). Zgłaszane są też przypadki nudności i wysypki. 

Dr Hai Shao, lekarz chorób zakaźnych z Sharp Chula Vista Medical Center w San Diego, w rozmowie z CBS 8, podał objawy, które obecnie najczęściej występują u pacjentów zakażonych Omikronem. To:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • ból głowy,
 • ból gardła,
 • kaszel,
 • duszności,
 • trudności w oddychaniu (przy czym trzy ostatnie objawy pojawiają się wraz z rozwojem choroby).

Objawy zakażenia przypominają objawy występujące np. przy przeziębieniu. Dr Shao wskazuje jednak, że istnieją trzy objawy COVID-19, które mogą pojawić się w wyniku zakażenia Omikronem, a które nie wystąpią w przypadku zwykłego przeziębienia.

- Unikalną cechą COVID-19 jest utrata węchu i smaku, których nie doświadczysz w przypadku zakażenia wirusami wywołującymi przeziębienie - zaznaczył. - Drugą sprawą jest to, że zwykłe przeziębienie zwykle nie powoduje wysokiej gorączki, a czasami silnych bólów głowy, co przy Omikronie jest dominujące - wskazał. 

"Różowe oko" - nowy objaw u osób zakażonych Omikronem

Do listy symptomów infekcji Omikronem, jak się okazuje, powinniśmy dodać też "różowe oko" (z ang. pink eye). "Różowe oko" to nic innego jak zapalenie spojówek, które charakteryzuje się czerwonym/przekrwionym okiem. O nowym objawie zakażenia Omikronem opowiedziała w rozmowie z Express.co.uk lekarka pierwszego kontaktu z Londynu dr Nisa Aslam.

- Receptory komórkowe, przez które warianty COVID-19 dostają się do organizmu, są obecne w oku. Wirus przenika do organizmu, oszukując receptory dla enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE-2), że wirus jest enzymem ACE-2. Receptory te znajdują się w różnych częściach oka - w komórkach wyściełających siatkówkę, białku oka i powiece - tłumaczy lekarka.

Przypomina się, że niedawne badanie opublikowane w "Canadian Journal of Ophthalmology" także sugerowało, że zapalenie spojówek może być objawem COVID-19.

- Wstępny - jeszcze nierecenzowany - artykuł pokazuje, że wariant Omikron ma większą zdolność wiązania się z receptorami ACE-2 w porównaniu z wariantami Beta i Delta. To sugerowałoby, że zapalenie spojówek może być objawem wariantu Omickron - wskazuje dr Nisa Aslam. Jak twierdzi, objaw w postaci "różowego oka" może pojawić się u osób, które poza tym  nie mają żadnych innych objawów. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Flurona: Zakażenie SARS-CoV-2 i wirusem grypy jednocześnie 

Prof. Gut: Nie spodziewam się armagedonu

"Covidowy penis" sieje postrach wśród mężczyzn

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | Omikron | jakie objawy daje omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL