​Aparaty ortodontyczne: rodzaje i odpowiednia higiena

Odkąd na rynku pojawiły się aparaty ortodontyczne, wyprostowanie zębów stało się łatwiejsze. Istnieją aparaty zdejmowane oraz stałe, które stosuje się w zależności od wady i wieku pacjenta. Celem aparatu jest właściwe ułożenie zębów oraz przywrócenie odpowiedniego układu szczęki. Aparat zbudowany jest z zamków, pierścieni oraz wymiennych drutów, dzięki którym następuje korekta zgryzu.

Aparaty ortodontyczne stałe i zdejmowane

Aparaty dzielą się na ruchome oraz stałe. Pierwszy typ jest stosowany u dzieci, u których dopiero nastąpiła wymiana zębów mlecznych na stałe. Ich organizm jeszcze rośnie, dlatego możliwe jest korygowanie ustawienia zębów w tak mało inwazyjny sposób. Wymaga to jednak dużej systematyczności i zaangażowania opiekuna, który będzie pilnował, by mały pacjent nie zapomniał o noszeniu aparatu co najmniej przez parę godzin dziennie i ubieraniu go na noc. 

Aparaty stałe są przeznaczone dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Urządzenie zostają naklejone na zęby specjalnym klejem. Nosi się go około 1.5-3 lat, w zależności od wady zgryzu i wieku pacjenta.

Reklama

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny, jako urządzenie znajdujące się na stałe w jamie ustnej wymaga odpowiedniego i regularnego czyszczenia. Utrzymywanie higieny jest bardzo ważne, gdyż na gromadzące się na łączeniach klamerek jedzenie staje się pożywką dla bakterii. 

Trudność polega jednak na tym, że do niektórych części aparatu ciężko jest dotrzeć zwykłą szczoteczką. Oprócz mycia zębów po każdym posiłku, zalecane jest więc również korzystanie ze specjalnych akcesoriów: nitek do zębów z utwardzanymi końcówkami czy odpowiednio wyprofilowanych wyciorków, które ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Problemy z aparatem ortodontycznym

W przypadku pojawienia się bólu lub otarć, związanych z wystającymi elementami aparatu warto zaopatrzyć się w wosk dentystyczny, którym obkleja się drażniącą jamę ustną część. Dolegliwości związane z bezpośrednim działaniem aparatu na zęby: dyskomfort lub ból są normalne, gdyż następuje silna ingerencja w zgryz. 

Przez kilka dni od założenia aparatu spożywanie twardych pokarmów może powodować podrażnienie, dlatego zaleca się ich unikanie. Wszelkie inne problemy, takie jak odklejenie się zamka lub wystające druty, należy zgłosić ortodoncie.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne