Kiedy lepiej zrezygnować z tamponów? Zasady do zapamiętania

Tampony zapewniają kobietom w trakcie okresu większą swobodę niż podpaski. Ze względu na to, że jest to środek higieniczny do użytku wewnętrznego, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak właściwie używać tamponów? Kiedy powinno się z nich zrezygnować? W tym artykule wszystko wyjaśnimy. Wytłumaczymy też, czym jest zespół wstrząsu toksycznego, którego przyczyną może być niewłaściwe stosowanie tamponów.

Kiedy nie wolno używać tamponów?

Zanim przedstawimy skutki niewłaściwego używania tamponów, wyjaśnimy, kiedy nie wolno używać tamponów.

Gdy nie krwawisz

Niektóre kobiety doświadczają wzmożonej produkcji wydzieliny, co może powodować dyskomfort. W tej sytuacji należy użyć wkładki higienicznej, w żadnym wypadku tamponu. Jeśli nadprodukcja wydzieliny spowodowana jest infekcją, tampon tylko pogorszy twój stan.

W ciąży

Kiedy pojawiają się plamienia lub krwawienia w ciąży, nie wolno umieszczać tamponu w pochwie. Użyj podpaski i jak najszybciej udaj się do lekarza. Plamienia i krwawienia w czasie ciąży to niepokojący objaw.

Reklama

W połogu

Bez względu na to, czy poród odbył się drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. W trakcie połogu krwawienie jest bardzo silne, więc tampon nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym jest to czas, gdy organizm kobiety oczyszcza się i powraca do fizjologicznego stanu sprzed ciąży. Dlatego obce ciało, którym przecież jest tampon (lub kubeczek menstruacyjny), może zaburzyć proces gojenia.

Po operacjach

Stan po zabiegach i operacjach ginekologicznych to kolejna sytuacja, w której powinnaś sięgnąć po podpaski lub wkładki higieniczne. Tampon lub kubeczek menstruacyjny to ciała obce, których obecność może wywołać stan zapalny i opóźnić lub powikłać gojenie się ran.

Kiedy leczysz infekcję intymną

Podczas stosowania leków dopochwowych, takich jak leki przeciwgrzybicze na drożdżakowe zapalenie pochwy, nie używaj tamponów. Może to mieć wpływ na ilość wchłanianego leku.

Jeśli w przeszłości cierpiałaś na zespół wstrząsu toksycznego

Kobiety, które już raz przeszły przez zespół wstrząsu toksycznego wywołany przez tampony, powinny używać innych środków higienicznych. Ten stan może się powtórzyć, a pamiętajmy, że zagraża on życiu.

Kto nie może używać tamponów?

Tampony, choć są bardzo praktyczne, nie są przeznaczone dla wszystkich kobiet. Tamponów nie powinny używać:

  • kobiety, które mają obfite miesiączki;
  • kobiety, które przeszły zapalenie przydatków;
  • ciężarne i pacjentki w połogu;
  • kobiety, które mają większą skłonność do infekcji intymnych;
  • kobiety, które cierpią na alergię kontaktową narządów płciowych;
  • kobiety, które cierpią na bóle brzucha niewiadomego pochodzenia.

Zespół wstrząsu toksycznego - co to takiego?

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadki, ale poważny stan medyczny, który może wystąpić w wyniku infekcji toksycznym szczepem bakterii Staphylococcus aureus lub Streptococcus. Charakteryzuje się gorączką, wysypką, niskim ciśnieniem krwi i może prowadzić do poważnych komplikacji, włączając niewydolność wielu narządów.

Tampony mogą być potencjalnym źródłem infekcji bakteryjnych, które z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia TSS. Niektóre tampony, szczególnie te o wyższym stopniu absorpcji, mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii takich jak Staphylococcus aureus, które produkują toksyny wywołujące TSS. Dlatego ważne jest stosowanie zaleceń dotyczących higieny podczas korzystania z tamponów. Należy pamiętać m.in. o regularnej zmianie tamponów i unikaniu noszenia tamponów o zbyt wysokiej absorpcji przez długi czas.

Jak używać tamponów?

Bezpieczne użytkowanie tamponów higienicznych jest istotne, aby uniknąć ryzyka związanego z zespołem wstrząsu toksycznego (TSS) i innymi infekcjami.

Najważniejsze zasady, które powinna znać każda kobieta korzystająca z tamponów, są następujące:

  1. Przed włożeniem lub wyjęciem tamponu zawsze dokładnie umyj ręce mydłem i wodą.
  2. Wybierz rozmiar tamponu dostosowany do twojego przepływu menstruacyjnego. Unikaj stosowania tamponów o wyższym stopniu absorpcji, niż jest to potrzebne.
  3. Nie pozostawiaj tamponu w ciele przez zbyt długi czas. Zaleca się zmianę co 4-8 godzin, w zależności od przepływu.
  4. Podczas snu lepiej stosować podpaski higieniczne lub wybierać tampony o niższym stopniu absorpcji (tamponów można używać w nocy, ale trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Tampon należy zaaplikować tuż przed pójściem spać i usunąć od razu po przebudzeniu. Należy go wymienić przed upływem 8 godzin). 
  5. Tampony nie są przeznaczone do innych celów i nie powinny być stosowane po zakończeniu miesiączki.
  6. W przypadku słabego krwawienia na początku lub końcu menstruacji lepiej wybrać alternatywne produkty takie jak podpaski higieniczne czy kubeczek menstruacyjny.
  7. Wybieraj tampony, które nie zawierają substancji chemicznych ani materiałów, na które jesteś uczulona.
  8. Bądź świadoma objawów zespołu wstrząsu toksycznego takich jak gorączka, bóle mięśni i wysypka. Jeśli wystąpią, natychmiast usuń tampon i skonsultuj się z lekarzem.
  9. Aby usunąć tampon, delikatnie pociągnij za sznurek. Nigdy nie zostawiaj fragmentu tamponu w ciele.
  10. Nie używaj jednocześnie tamponów i kubeczków menstruacyjnych, ponieważ to może zwiększyć ryzyko TSS.

Tampony, podpaski, a może kubeczek menstruacyjny?

Wybór środków higienicznych nie może być podyktowany wyłącznie osobistymi preferencjami. Wszystkie produkty z atestem są bezpieczne, ale warto wiedzieć, jak i kiedy każdy z nich sprawdzi się lepiej. Tampony są dyskretne, idealne do aktywnego stylu życia, ale mogą być przyczyną infekcji i TSS. Warto zachować ostrożność przy ich stosowaniu.

Podpaski są mniej dyskretne, za to pozwalają na naturalne spływanie wydzieliny i rzadziej bywają przyczyną infekcji intymnych. Kubeczek menstruacyjny to najnowszy wynalazek - jest ekologiczny i oszczędny, ale jego stosowanie wymaga praktyki i przy obfitych miesiączkach może okazać się niewystarczający. 

Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby dbać o higienę i zmieniać produkty zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas menstruacji.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak daleko należy się golić? Lekarze o depilacji miejsc intymnych mówią jasno

Upławy. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jaka?

Choroby okresu okołomenopauzalnego. Lecząc ciało, poprawiasz także swoje zdrowie psychiczne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: menstruacja | kubeczek menstruacyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL