Upławy. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jaka?

Upławy to nieprzyjemny problem wielu kobiet. Żółta, zielona lub brązowa wydzielina z pochwy pojawić się może w każdy wieku, nawet u bardzo młodych dziewczynek. Najczęściej przyczyną upławów są zakażenia bakteryjne, zaburzenia hormonalne, grzybica pochwy lub choroby przenoszone drogą płciową, np. rzeżączka i chlamydioza. Zdarza się również, że problem ten ma związek z używanymi kosmetykami lub nieprawidłową higieną miejsc intymnych. Oto co jeszcze należy wiedzieć o upławach.

Upławy - co to takiego?

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Może mieć kolor m.in. brązowy, zielony i żółty. Często zdarza się, że upławy mają również nieprzyjemny, rybi zapach i serkową konsystencję. Upławom może towarzyszyć swędzenie miejsc intymnych czy zaczerwienienie. Problem może dotyczyć kobiet w każdy wieku - może pojawić się już u nastolatek (wówczas należy zgłosić się po poradę do ginekologa dziecięcego).

Warto zaznaczyć jednak, że sama obecność wydzieliny w pochwie nie jest niczym nieprawidłowym. W normalnych warunkach wydzielina jest bezzapachowa i bezbarwna. Należy również pamiętać, że jej ilość i dokładny wygląd może być zależny od wieku pacjentki i aktualnego dnia cyklu miesiączkowego. Tuż po krwawieniu śluz zazwyczaj jest bardzo skąpy. W trakcie owulacji śluzu jest znacznie więcej i staje się on rzadki. Przed kolejnym krwawieniem wydzielina jest bardzo gęsta, co utrudnia ewentualne zapłodnienie.

Reklama

Upławy - co oznaczają?

Przyczyny upławów to:

  • zakażenia bakteryjne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • grzybica pochwy,
  • choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka i chlamydioza),
  • alergie.

Zdarza się również, że upławy mają związek z długotrwale przyjmowanymi lekami. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną. Często upławy wiążą się również z nieprawidłową higieną miejsc intymnych. Inną przyczyną mogą być stosowane kosmetyki. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków do higieny intymnej. Ważne, aby zawierały jak najwięcej naturalnych składników.

Trzeba wiedzieć, że już sam wygląd upławów może wskazywać na konkretną przyczynę. Obfite żółte i zielone upławy mogą oznaczać rzęsistkowicę. Białe upławy o konsystencji serka są charakterystyczne dla grzybicy pochwy. Z kolei chlamydiozie mogą towarzyszyć śluzowate i ropne upławy.

Upławy - leczenie

Leczenie upławów zależy od ich przyczyny. Najważniejsze, aby nie bagatelizować tego objawu i zgłosić się do ginekologa. Najczęściej stosuje się preparaty przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Gdy upławy związane są z alergią - leki antyalergiczne. W ostatnim przypadku należy również wyeliminować z otoczenia alergeny.

Nieleczone upławy doprowadzić mogą do poważnych powikłań. To m.in. pieczenie pochwy, ból podczas stosunku seksualnego czy nawracające zapalenia. W rzadkich przypadkach długotrwale nieleczone upławy skutkować mogą uszkodzeniami jajników, jajowodów i macicy.

Upławy - domowe sposoby

Należy pamiętać, że domowe sposoby na upławy nie zastąpią ani wizyty u lekarza, ani tradycyjnego leczenia. Mogą być jedynie jego uzupełnieniem. 

Przede wszystkim warto włączyć do diety jogurt naturalny. Jogurt zawiera kultury bakterii, które dobrze wpływają na mikrobiom naszego organizmu. Miejsce intymne można przemywać również ziołowymi naparami. Dobrze sprawdzi się do tego zwłaszcza nagietek, kora dębu, liść maliny, rumianek, tymianek, nagietek i liść szałwii. 

Należy pamiętać również o odpowiedniej bieliźnie. Najlepsza będzie bawełna organiczna. Warto dobrać odpowiedni rozmiar. Majtki nie powinny być zbyt obcisłe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Obfite miesiączki. Pięć możliwych przyczyn

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Kobiece infekcje intymne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: upławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL