Zdrowie intymne kobiet z niepełnosprawnością ruchową
Bariery wyrastają i piętrzą się już na drodze do gabinetu specjalisty. Samobadanie i czynności higieniczne często są utrudnione i trzeba poprosić o pomoc. Czasami do tego dochodzą jeszcze problemy dodatkowe, jak np. nietrzymanie moczu czy inne komplikacje. Wszystko to sprawia, że osoby z niepełnosprawnościami muszą traktować sprawy swojego zdrowia intymnego ze zdwojoną uwagą.
Czego możesz potrzebować, jako kobieta z niepełnosprawnością ruchową, by odbyć rutynową wizytę u ginekologa? Kilku udogodnień, których nie zagwarantuje losowo wybrany gabinet. Chodzi przede wszystkim o:
- podnośnik pozwalający przesiąść się z wózka na fotel ginekologiczny,
- dostosowany fotel ginekologiczny,
- pomoc w rozebraniu się i ubraniu,
- pomoc w dotarciu do gabinetu (wejście do placówki, pomoc przy wysiadaniu z samochodu, etc.).
Odpowiednio przystosowany gabinet ginekologiczny i dodatkowo przeszkolonych specjalistów znajdziesz dzięki Mapie Dostępności - SPRAWDŹ
Wbrew temu, co obiecują producenci wkładek higienicznych, nie należy nosić ich na co dzień, a w wyjątkowych sytuacjach. Zwiększają ilość naturalnej wydzieliny, tworząc wilgotne, przyjazne środowisko do rozwoju chorobotwórczych bakterii, a te zapachowe dodatkowo czynią miejsca intymne bardziej podatnymi na infekcje i reakcje alergiczne. Cienkie wkładki mogą się przydać np. podczas ostatnich dni miesiączki, gdy krwawienie jest już bardzo skąpe i nie ma potrzeby, by używać wtedy chłonnych podpasek.
Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę, oczywiście taką, która ci się podoba (koronkowa i bardziej sexy też jest dozwolona - na specjalne okazje).
Jeśli korzystasz z wózka, zachowując przez większość dnia pozycję siedzącą, możesz być bardziej narażona na otarcia naskórka. U kobiet, które dodatkowo cierpią na nietrzymanie moczu lub stolca, częściej niż u innych dochodzi do odparzeń. W każdym z opisanych przypadków zachodzi konieczność częstszego podmywania się.
Jesteś w stanie dokonać tego samodzielnie? Pamiętaj, nie używaj gębek ani myjek, bo te w krótkim czasie stają się siedliskiem bakterii i innych chorobotwórczych patogenów. Myj się, w miarę możliwości, pod prysznicem, pod strumieniem bieżącej wody. Okolice intymne przemywaj zawsze od przodu do tyłu, by nie przenieść bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.
Nie wykonuj irygacji pochwy, jeśli lekarz ci tego nie zaleci - w innym wypadku wcale tego nie potrzebujesz!
A jeżeli twój stan nie pozwala na samodzielne wykonywanie czynności higienicznych, dopilnuj, by osoba, która ci w tym pomaga, wykorzystywała jednorazowe produkty do mycia.
Jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie nie zapominaj o dobrym zwyczaju mycia okolic intymnych przed zbliżeniem i po nim. Umycie przed - pozwoli ci poczuć się bardziej swobodnie i komfortowo, a po wszystkim - zmniejszy ryzyko infekcji. Z tego powodu oddaj też mocz po stosunku - ta prosta czynność, jak dowodzą badania, sprawia, że ewentualne bakterie przekazane przez partnera nie przedostaną się do okolic cewki moczowej i pęcherza. Pamiętaj, tu chodzi tylko o zdrowie. Nie wierz w obiegowe opinie, że oddanie moczu po stosunku jest metodą antykoncepcji, bo nie jest.
Podczas stosunku, dla większego komfortu postaw na lubrykanty na bazie wody, nadające się do stosowania razem z prezerwatywą.
Raz w miesiącu wykonuj samobadanie piersi, najlepiej po zakończonej miesiączce a przed owulacją (ok. 9-10 dnia cyklu). Zwracaj uwagę, czy na twojej bieliźnie nie pojawia się wydzielina - ta fizjologiczna jest biała i praktycznie bezzapachowa, ta świadcząca o procesie chorobowym - żółtawa, zielonkawa, brunatna, nieprzyjemnie pachnąca. Bóle jajników, nadmierna tkliwość piersi, zmiany w ich obrębie - to też sygnały, by przyspieszyć wizytę u ginekologa.
Jeśli nie jesteś w stanie wykonać samobadania, poproś o pomoc swoja asystentkę, opiekuna lub partnera.
***
Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.
Strefa edukacyjna Fundacji Avalon
Zobacz także:
Zatoka Douglasa wolna - ginekolog nie wyjaśnił ci, co to znaczy?
Joga dla osób z niepełnosprawnościami - warto!