Afta

Jak leczyć choroby skóry?

Małe i bolesne owrzodzenia w jamie ustnej - pojawiają się nagle i zwykle znikają po kilkunastu dniach. Afty są nie tylko bolesne, utrudniają także jedzenie, mówienie czy przełykanie śliny. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie tego problemu.

Dieta pod lupę

Do czasu zagojenia afty najlepiej spożywać kojące, chłodne pokarmy: mleko, lody, budynie i kremy. Jogurt ma działanie zarówno łagodzące, jak i przyspieszające gojenie. Czasem można wesprzeć organizm tabletkami z bakteriami kwasu mlekowego, zażywanymi w czasie posiłku.

Zaleca się również jedzenie cebuli (surowej i gotowanej), która zawiera dużo siarki. Unikajmy za to czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw, słonych lub mocno przyprawionych potraw, mogących doprowadzić do jeszcze większego podrażnienia afty.

Gdy cierpimy z powodu nawrotów aft, warto zwrócić się do dietetyka z prośbą o przeanalizowanie naszego jadłospisu i sprawdzenie, czy zawiera dostateczne ilości kwasu foliowego, żelaza, cynku i witaminy B12. Badania wykazały bowiem związek między występowaniem owrzodzeń, a niedoborem tych składników.

Reklama

Kojące płukanki

Pomocne mogą okazać się stosowane regularnie płukanki. Kilka razy dziennie powinniśmy płukać usta łagodnym roztworem soli rozpuszczonej w wodzie (pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody). Owrzodzenia oczyszczajmy patyczkiem z watą, zanurzoną wcześniej w roztworze - jedna część wody utlenionej na 4 części wody. Do czyszczenia zębów używajmy miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej, która mniej drażni niż tradycyjna.

Warto również skorzystać z metod naturalnych. Środkiem ściągającym, który wysusza i zmniejsza ból jest kwas taninowy zawarty w herbacie. Jej torebkę zanurzamy we wrzątku. Po chwili wyjmujemy, wyciskamy wodę i czekamy jak ostygnie, po czym przykładamy do afty na 3 minuty.

Zielarze zalecają również płukanie jamy ustnej roztworem wody różanej, sporządzonym z płatków róż gotowanych na wolnym ogniu w pół litrze wody.

Inną popularną metodą  są płukanki z liści malin, szałwii, łopianu lekarskiego lub czerwonej koniczyny. Bezpośrednio na aftę można stosować również wyciąg z mirry, ale wówczas należy zachować dużą ostrożność - potrafi bowiem uszkodzić delikatną śluzówkę jamy ustnej.  

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL