Częsty błąd podczas mycia zębów. Przynosi zupełnie odwrotny efekt
Regularne szczotkowanie zębów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszych zębów i dziąseł. Ale i z tym, jak twierdzą dentyści, można przesadzić. Do skutków nadgorliwego mycia zębów zalicza się m.in. nadwrażliwość zębów, podrażnienie dziąseł, a nawet choroby przyzębia. Czy sposób, w jaki dbasz o zęby, to już overbrushing? Sprawdź.
Overbrushing to nadmierne, przesadne szczotkowanie zębów. Termin odnosi się nie tylko do tego, jak często myje się zęby, ale też do sposobu, w jaki się to robi. Gdy szczotkuje się zęby zbyt długo, zbyt mocno, zbyt energiczne, można doprowadzić do licznych problemów w jamie ustnej. Błędne jest więc przekonanie, że im więcej siły i energii włożymy w codzienne mycie zębów, tym lepszy efekt uzyskamy.
Jak zauważają dentyści, nieumiejętne operowanie szczoteczką do zębów, używanie przy szczotkowaniu nadmiernej siły, ale też często stosowanie nieodpowiedniej szczoteczki, mogą prowadzić do abrazji - ubytku powstającego w wyniku stopniowego ścierania się tkanek twardych zęba. Rodzaj abrazji spowodowany nieprawidłowym szczotkowaniem obejmuje zwykle okolice przyszyjkowe powierzchni wargowych zębów siecznych i kłów, ale dość często występuje również w okolicy przyszyjkowej powierzchni policzkowych zębów przedtrzonowych dolnych.
Abrazji często towarzyszy nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury. Uczucie dyskomfortu lub bólu pojawia się, gdy zęby są wystawione na działanie gorących i zimnych produktów. Ale nieprzyjemne dolegliwości są też odczuwane podczas spożywania tych słodkich lub kwaśnych.
Nadgorliwe i niewłaściwe szczotkowanie może również powodować cofanie się dziąseł. Cofnięcie się linii dziąseł odsłania szyjki i korzenie zębowe. Jeśli twoje zęby wyglądają na dłuższe niż kiedyś, to ważny sygnał. Recesja dziąseł ma wiele konsekwencji: zwiększa nadwrażliwość zębów na czynniki zewnętrzne, m.in. zimne i ciepłe pokarmy oraz napoje, zwiększa wrażliwość na bodźce mechaniczne, zwiększa podatność na próchnicę i ryzyko pojawiania się ubytków pochodzenia niepróchnicowego.
Osoby najbardziej narażone na uszkodzenie zębów lub dziąseł w wyniku nadmiernego szczotkowania to osoby, które szczotkują zęby zbyt energicznie szczoteczkami o średnim lub twardym włosiu, a także osoby, które myją zęby zbyt często. Inne czynniki, np. genetyczna predyspozycja do cofania się dziąseł, zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami, a także prostowanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego, mogą zwiększyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych nadmiernym szczotkowaniem.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sposób, w jaki myją zęby, tak naprawdę im szkodzi. Co może świadczyć o nadmiernym szczotkowaniu? Typowe oznaki to:
- rozłożone włosie szczoteczki do zębów,
- krwawiące dziąsła,
- opuchnięte lub zaczerwienione dziąsła po szczotkowaniu,
- cofające się dziąsła.
Nieleczone ścieranie zębów i recesja dziąseł mogą prowadzić do ubytków, a nawet utraty zębów.
Rozpoznałeś u siebie symptomy overbrushingu? Działaj i zmień swoje nawyki.
- Używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Możesz ci się wydawać, że sztywne włosie lepiej poradzi sobie z czyszczeniem zębów, jednak jest zupełnie na odwrót. Twarde włosie zwiększa ryzyko ścierania zębów i recesji dziąseł.
- Pamiętaj o wymianie szczoteczki. Kiedy włosie szczoteczek się zużywa, staje się bezużyteczne i może uszkodzić zęby. Wymieniaj szczoteczkę do zębów co trzy miesiące, aby upewnić się, że nie siejesz spustoszenia w jamie ustnej. Nawet w przypadku szczoteczki do zębów z miękkim włosiem konieczna jest jej wymiana co 90 dni.
- Wybieraj odpowiednią pastę do zębów. Im wartości RDA (Radioactive Dentin Abrasion jest wskaźnikiem ścieralności zębiny) czy REA (Radioactive Enamel Abrasion określa wskaźnik ścieralności szkliwa) wyższe, tym pasta wykazuje silniejsze działanie ścierające. Do codziennego użytkowania polecane są pasty o RDA ok. 45.
- Nie szczotkuj zębów zaraz po jedzeniu. Odczekaj co najmniej 60 minut po jedzeniu lub piciu, a szczególnie wtedy, gdy spożyłeś coś kwaśnego. Zamiast po szczoteczkę możesz w takim przypadku sięgnąć po szklankę z wodą, żeby przepłukać usta, lub bezcukrową gumę.
- Nie myj zębów zbyt często. Szczotkowanie 2-3 razy dziennie jest odpowiednie. Nie szczotkuj zębów dłużej niż 4 minuty. 2-3 minuty jest ok.
- Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na szczoteczkę. Jeśli włosie spłaszczy się i wystrzępi w ciągu kilku tygodni, prawdopodobnie stosujesz nieodpowiednią technikę.