Czy można wybielić zęby domowymi sposobami? Tak, ale trzeba zachować ostrożność

Natura nie każdego obdarzyła białym szkliwem zębów. Na dodatek brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, nadużywanie kawy, herbaty, wina i soków skutecznie osłabia szkliwo, niszczy jego strukturę i sprzyja osadom oraz przebarwieniom. Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą na hollywoodzki uśmiech, ale sporo kosztuje. Czy istnieją jednak jakieś naturalne domowe środki, które mogą łagodnie wybielić zęby, a także usunąć nagromadzone na nich osady? Sprawdzamy.

Od czego zależy kolor zębów?

Na początek obalmy jeden mit - nie każdy ma naturalnie białe zęby. Szkliwo większości z nas może być w odcieniach żółci, szarości oraz beżu. Kolor naszych zębów to jednak nie tylko geny - to także efekt dbałości o zęby i szkliwo, efekt częstego mycia i nitkowania zębów, regularnego usuwania kamienia nazębnego oraz dbania o dietę. Kluczowe jest unikanie kawy, czerwonego wina i papierosów. 

Twoje zęby nie są już białe? Hollywoodzki uśmiech jest możliwy do osiągnięcia, ale wiąże się z zastosowaniem wielu bardzo inwazyjnych i kosztownych metod. Oczywiście, by mieć białe zęby, najbezpieczniej jest skorzystać z usług lekarza. Stomatolog dobierze odpowiednią metodę, która będzie bezpieczna i nie zniszczy powłoki chroniącej zęby. 

Reklama

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Choć w internecie można znaleźć wiele pomysłów na wybielenie zębów, nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne. Niektóre mogą jeszcze bardziej zaszkodzić szkliwu, znacznie je osłabiając. W konsekwencji zęby podatne będą na stany zapalne, choroby przyzębia, tworzenie się próchnicy, staną się też bardziej wrażliwe i kruche, co może w niekorzystny sposób zmienić wygląd naszego uśmiechu. 

Soda oczyszczona, węgiel aktywny i kurkuma - czyli domowe peelingi dla zębów

Domowe sposoby na wybielenie zębów polegają przede wszystkim na delikatnym złuszczaniu ich nawierzchni - znane są metody m.in. z wykorzystaniem sproszkowanej kurkumy, węgla aktywnego i sody oczyszczonej, które po zmieszaniu z wodą tworzą ścierającą pastę do zębów. W celu usunięcia osadów i wybielenia szkliwa należy szczotkować nimi zęby przez kilka minut, nie częściej niż raz na siedem dni. 

Należy jednak uważać, by nie przesadzić, a taki zabieg wykonywać tylko raz na jakiś czas i wyłącznie wtedy, jeśli nie ma się na zębach aktywnej próchnicy, ubytków szkliwa, ani nie cierpi się na nadwrażliwość zębów. W przeciwnym razie efekt może być nieprzyjemny, a wręcz bolesny. Drobinki mogą spowodować mikrouszkodzenia szkliwa, co jest otwartą drogą dla bakterii, które w krótkim czasie doprowadzą do powstania jeszcze bardziej widocznych osadów, a także osłabienia i zniszczenia zębów. 

Sok z cytryny i pomarańczy

Sok z cytryny jest skutecznym środkiem wybielającym tkaniny oraz sposobem na pozbycie się osadów z kamienia nagromadzonego na armaturze. Choć niektórzy przekonują, że sok z cytryny lub pomarańczy może wybielić zęby, lepiej nie stosować ich na własną rękę. Soki owocowe zawierają kwasy, które mogą niszczyć szkliwo. Sok z cytryny lepiej więc pić, a zwłaszcza w czasie wzmożonych ataków bakterii i wirusów, niż myć nimi zęby.

Woda utleniona a wybielanie zębów

Wiele poradników przekonuje, że woda utleniona może skutecznie wybielić szkliwo zębów. Co prawda, jest obecna w składzie różnych preparatów, które wykorzystywane są przez specjalistów, jednak ich stosowanie na własną rękę może zniszczyć szkliwo. Wszystko ze względu na fakt, że stężenie tego środka jest dostosowane do stanu uzębienia, co w domowych warunkach może być trudne do osiągnięcia. Samodzielne stosowanie wody utlenionej na wybielenie zębów może je nie tylko podrażnić, ale także na zawsze uszkodzić zęby.

CZYTAJ TAKŻE:

Leczenie kanałowe. Jak przebiega? Ile kosztuje?

Chirurgiczne usuwanie ósemek. Kiedy jest konieczne?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wybielanie zębów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL