Jakie licówki na zęby wybrać?

Licówka to cieniutki płatek, który jest przyklejany na powierzchnię zęba. Tym samym maskuje niedoskonałości, pozwalając na pokrycie wypełnień, przebarwień, wydłużenie, poszerzenie, a nawet zmianę kształtu naszych zębów. Krótko mówiąc, licówka przykrywa niedoskonałości zębów, nadając im wymarzony wygląd, bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia.

Jakie licówki na zęby wybrać - porcelanowe czy kompozytowe? Żeby zdecydować, warto wiedzieć, czym się od siebie różnią.

Licówki porcelanowe - czym się charakteryzują

Ze względu na materiał wyróżniamy: licówki porcelanowe i kompozytowe.

Licówki porcelanowe - są to uzupełnienia przyklejane na wargową czyli widoczną część zęba. Wykonane są z cienkiego ceramicznego materiału, który po odpowiedniej charakteryzacji do złudzenia przypomina szkliwo. Zakładane są w celu korekty kształtu i koloru i nie jest wymagana duża preparacja taka jak w przypadku koron. Licówki stasowane są najczęściej u pacjentów po leczeniu ortodontycznym lub u pacjentów, którzy wymagają korekty estetycznej uzębienia. Często przed zabiegiem wykonywane jest wybielenie zębów.

Reklama

Poza koronami protetycznymi licówki porcelanowe cechują się największą trwałością z pośród proponowanych uzupełnień estetycznych.

Licówki kompozytowe - czym się charakteryzują

Licówki kompozytowe - są to uzupełnienia wykonywane w pracowni protetycznej lub bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym.

Tak jak w przypadku licówek porcelanowych obejmują one swoim zasięgiem powierzchnie wargowe najczęściej zębów przednich. Licówki kompozytowe wykonane w gabinecie, są często traktowane jako tymczasowe przed wykonaniem w przyszłości licówek porcelanowych, zaletą ich jest to, że możemy je wykonać w trakcie jednej wizyty. 

Kompozytowe licówki na zęby, wykonane w pracowni protetycznej, wykonywane są podczas dwóch wizyt - pierwsza to przygotowanie zębów, a kolejna to zacementowanie gotowych licówek.

Licówki kompozytowe wykazują  większą wytrzymałość od licówek wykonanych w gabinecie ale już nie tak dużą jak licówki ceramiczne.

 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stomatologia estetyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL