Piękny uśmiech to proste zęby?

Piękny uśmiech to zęby nie tylko zdrowe i białe, ale i zęby ustawione prosto w pełnych łukach zębowych. Dlatego, mówiąc o estetyce w stomatologii, nie sposób pominąć jednej z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii - ortodoncji. Korygując ustawienie zębów, zyskujesz jednak znacznie więcej niż lepszy wygląd - leczenie ortodontyczne pozwoli na wyeliminowanie kilku problemów zdrowotnych.

Korzyści związane z leczeniem ortodontycznym

W zakres ortodoncji wchodzą m.in. kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości części twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów (mniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy). Kolejna zaleta leczenia ortodontycznego to poprawa jakości żucia (i w konsekwencji sprawniejsza praca przewodu pokarmowego). Leczenie likwiduje poza tym dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.

Reklama

Na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że systematycznie wzrasta popularność leczenia ortodontycznego wśród pacjentów dorosłych. U źródeł tego zjawiska leży z jednej strony przewartościowanie szeroko rozumianego pojęcia estetyki - w dzisiejszych czasach piękny uśmiech stał się nieodzownym atrybutem w życiu zawodowym i prywatnym. Dorośli pacjenci, mimo że otwarci na ideę terapii ortodontycznej, nierzadko nie chcą (z różnych względów), by ich leczenie było widoczne dla innych. Sytuacja ta stawia przed lekarzami oraz firmami produkującymi materiały ortodontyczne prawdziwe wyzwanie.

Zalety aparatów estetycznych

Rozwiązaniem zaspokajającym rosnące potrzeby estetyczne i zdrowotne pacjentów jest stale rozrastająca się rodzina aparatów estetycznych. W powyższej grupie ugruntowaną pozycję zajmują aparaty ceramiczne (porcelanowe) doskonale łączące wygląd, jakiego oczekują pacjenci, z funkcjonalnością, której potrzebują lekarze. Zależnie od marki, barwa zamków porcelanowych w różnym stopniu komponuje się z odcieniami szkliwa zębów, zapewniając zwykle zadowalający efekt wizualny. 

Posiadając wszystkie cechy standardowych aparatów metalowych, są one, z odległości paru metrów, prawie niewidoczne. Na początku leczenia, widoczną częścią aparatu jest cienki łuk metalowy, niezbędny do ustawiania zębów w prawidłowych pozycjach. W późniejszych etapach możliwe jest stosowanie specjalnych łuków powlekanych w kolorze zębów.

Elementem nieco obniżającym całościowy efekt wizualny są ligatury elastyczne (utrzymujące łuk w zamkach), które wyjściowo są idealnie dopasowane kolorystycznie do zamków. U wielu pacjentów jednak wskutek nawyków dietetycznych (kawa, mocna herbata, curry) ulegają przebarwieniu wcześniej niż przypada termin kolejnej wizyty kontrolnej. Problem ten dotyczy wszystkich typów aparatów estetycznych. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Rozwiązaniem są wcześniejsze wizyty w gabinecie celem wymiany elementów, np. ligatur.

Krokiem milowym w drodze do ideału okazały się zamki kryształowe. Krystalicznie czysty szafir stanowi wyjątkowy materiał o doskonałej przezierności i dużej wytrzymałości mechanicznej. Zamki szafirowe o gładkich konturach nie zbierają kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniom, co znacznie podnosi poczucie komfortu pacjenta. Ponadto, pięknie harmonizując z wszystkimi odcieniami szkliwa zębów, są praktycznie nie widoczne w ustach.

Zobacz także:

Jak odzwyczaić się od cukru? To łatwe!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ortodoncja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL