Aktywność fizyczna i dieta. Co jeszcze możesz zrobić dla siebie, przechodząc przez menopauzę?

Pojawiające się w okresie menopauzy dodatkowe kilogramy nie są niczym nadzwyczajnym – z tym problemem boryka się większość kobiet. Jako że potrafi to zepsuć samopoczucie lub obniżyć nastrój, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co można zrobić, by zadbać o wagę. W pierwszej kolejności myślimy o aktywności fizycznej oraz zdrowej diecie. I słusznie! To jednak dopiero początek.

W okresie menopauzy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych. Spowolnieniu ulega przemiana materii, a wahania nastroju sprawiają, że pojawiają się częste pokusy, by sięgnąć po niezdrowe przekąski, tłuste jedzenie i alkohol. W efekcie o przybranie na wadze w tym czasie jest szczególnie łatwo. Statystycznej kobiecie po pięćdziesiątce przybywa wówczas około kilograma rocznie, a nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej pojawia się w okolicy pasa. Dodatkowo pojawia się znużenie i senność. To wszystko nie zachęca do aktywności fizycznej. Co zrobić, by nie stracić formy? Dlatego zdrowa dieta i ruch na świeżym powietrzu są ważne jak nigdy wcześniej. Jednak znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale też - jak jemy, a obok aktywności fizycznej kluczowe jest także zadbanie o pobudzenie pracy mózgu.

Nie tylko dieta, ale również żywieniowe nawyki

O tym, jak duże znaczenie ma to, co jemy, zapewne nie trzeba nikogo przekonywać. W okresie menopauzy dieta powinna wyglądać w zasadzie tak samo, jak przez pozostałą część życia. Chodzi przede wszystkim o niespożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych, produktów wysoko przetworzonych i tłustych potraw. Ważne pozostaje jednak także to, jak jemy. Posiłki powinny być przyjmowane regularnie (zapobiega to nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi), czyli co 3-4 godziny.

Śniadanie najlepiej spożywać tuż po przebudzeniu. Wskazane jest, by zawierało ono węglowodany złożone, znajdujące się choćby w takich produktach, jak chleb pełnoziarnisty czy owsianka. Następnie jemy lunch, później obiad - zadbajmy o to, by były lekkostrawne. Między kolacją a obiadem możemy przekąsić jogurt naturalny czy jabłko. Ostatni posiłek dnia dobrze jest zaplanować tak, by do zaśnięcia pozostały jeszcze minimum trzy godziny. Każdemu posiłkowi powinna towarzyszyć porcja warzyw lub owoców (może być to nawet szklanka soku). Zapominać nie wolno również o wypijaniu co najmniej 1,5 litra wody mineralnej, aby zapobiegać jej magazynowaniu w organizmie - w ten sposób nasze ciało broni się bowiem przed odwodnieniem.

Ważne pozostaje unikanie alkoholu, a chęć, by po niego sięgać, w okresie menopauzy staje się dużo silniejsza. Wiąże się to z typowymi dla tego czasu wahaniami nastrojów, uczuciem przygnębienia i rozdrażnienia. Tymczasem nadmierne spożywanie napojów alkoholowych powoduje opuchnięcie twarzy, źle wpływa na skórę i wywołuje wzdęcia. Pamiętajmy też, że alkohol zawiera sporo kalorii, a te nie pomagają w utrzymaniu właściwej masy ciała.

Nie rezygnujmy z pasji i kontaktów towarzyskich

W okresie menopauzy ważna jest aktywność fizyczna. Postarajmy się każdego dnia spacerować lub zrobić rano półgodzinny trening jogi. Przynajmniej trzy razy w tygodniu wyjdźmy na basen lub siłownię. Jednak aktywność fizyczna nie jest jedynym sposobem, na poprawę kondycji i nastroju. Równie istotne są kontakty towarzyskie, odnalezienie hobby i pasji oraz proste ćwiczenia, pobudzające umysł. W tym czasie ważne jest to, by pozostawać aktywnym zawodowo, a jeśli nie jest już to możliwe - by pracę zastąpić innymi czynnościami, jak choćby regularnymi wizytami w kinie, teatrze czy muzeum. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, różnego rodzaju gry - wszystko to z jednej strony przełoży się na pozytywne nastawienie do życia, z drugiej - sprawi, że znikną pokusy, by sięgnąć po niezdrowe jedzenie, używki czy alkohol.

Nie zapominajmy o urodzie

Dbanie o fizyczną i psychiczną formę to jednak nie wszystko, by okres okołomenopauzalny przekuć w coś pozytywnego. W tym czasie pamiętać warto również o skórze, ponieważ na niej oznaki starzenia zaobserwujemy wyjątkowo szybko. A - jak pokazują badania Vichy - jakość skóry to najważniejsza oznaka jakości życia podczas menopauzy. W tym celu Vichy stworzyło specjalną linię kosmetyków - Neovadiol. Składniki zostały dobrane w taki sposób, by maksymalnie zniwelować suchość, szorstkość i zwiotczenie skóry w czasie, kiedy jest ona najbardziej na nie narażona. Witaminy B3, Cg i E odpowiedzialne są za niwelowanie przebarwień, kwasy omega 6-9 za właściwe odżywienie, a proksylan i ekstrakt z kasji - za wypełnienie zmarszczek. Z kolei woda wulkaniczna Vichy wzmacnia ogólną barierę ochronną. W efekcie skóra wraca do formy, ponownie stając się jędrna i elastyczna.

Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że menopauza i wszystkie związane z nią trudności pozostają czymś zupełnie normalnym. To naturalna kolej rzeczy i tylko od nas zależy, czy przekujemy ją w coś pozytywnego. A kobiety po pięćdziesiątce trzymają w garści wiele atutów, jak choćby mądrość życiową i doświadczenie, umiejętność cieszenia się z małych przyjemności czy spoglądania na życie z dystansem oraz unikanie głupich - kojarzonych z młodością - błędów.

Partnerem publikacji jest Vichy

materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL