Arachnofobia - przyczyny i objawy lęku przed pająkami

Pająki występujące w Polsce nie należą do zbyt dużych w porównaniu do swoich krewnych z ciepłych krajów. Mimo to, pojawienie się pająka w domu budzi lęk wielu osób. Czy jest sposób na uniknięcie tego bezpodstawnego lęku?

Objawy arachnofobii

Gdy osoba chora na arachnofobię zobaczy pająka, mogą pojawić się u niej dreszcze, przyśpieszona praca serca i paniczny lęk. 

W takim przypadku osoba traci panowanie nad sobą i szuka osoby, która pomoże w rozprawieniu się z pająkiem. Jeszcze bardziej przerażająca jest sytuacja, kiedy pająk znajdzie się na ubraniu lub ciele swojej "ofiary". Oczywiście lęk przed pająkami jest irracjonalny, gdyż jego ugryzienie nie jest w stanie wyrządzić człowiekowi krzywdy.

Skąd się bierze arachnofobia

  • Ten lęk pojawia się w dzieciństwie i często pozostaje z chorym do końca życia. 
  • Łączy się też z lękiem przed owadami. 
  • Wynika zwykle ze straszenia dziecka pająkami lub z negatywnego przeżycia, w którym dziecko widziało pająka. 

Staje się on bodźcem, który powoduje przypomnienie sobie tych samych uczuć, co w dzieciństwie. Niestety, ale pająki lubią mieszkać z ludźmi, gdyż w domach panują dla nich odpowiednie warunki, dlatego spotkanie z nim jest nieuchronne.

Reklama

Leczenie arachnofobii

W przypadku lęku przed pająkami terapia jest potrzebna, jeśli spotkanie powoduje gwałtowne i nieprzewidziane reakcje. 

Terapeuta pokazuje choremu obrazek tego stworzenia, uzmysławiając mu, że jest ono nieszkodliwe. Następnie można rozpocząć ćwiczenia z atrapą pająka lub żywym stworzeniem. Metoda szokowa, polegająca od razu na kontakcie z pająkiem, może być dla pacjenta zbyt dużym stresem. 

Warto pamiętać o tym, że polskie pająki są znacznie mniejsze od tych, które żyją w innych krajach i są pożytecznymi stworzeniami. Chory powinien zaznajomić się z informacjami o pająkach, na przykład na filmie, dzięki czemu jego arachnofobia nie będzie aż tak dokuczliwa.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami

Widzisz liczbę na obrazku? Być może musisz się przebadać

"Uciekające" oko może być objawem. Na liście cukrzyca i choroby tarczycy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL