Co wywołuje nadmierną senność?

Zmęczenie i przymykające się powieki oznaczają senność organizmu. Może być zwyczajnie wywołana zmęczeniem, ale gdy takie sytuacje powtarzają się często podczas dnia, należy zaobserwować, czy nie dołączyły do tego inne objawy. Zbyt wiele snu może oznaczać początek jakiejś choroby.

Nadmierna senność a anemia" style="vertical-align: middle;"> Jedną z przyczyn wywołującą nadmierną senność może być anemia. Organizm oprócz tego jest osłabiony, skóra blada i pojawiają się duszności. Czynności wymagające wysiłku są wykonywane z trudem i towarzyszy temu przyśpieszone tętno. Na to że jest to anemia, mogą wskazywać także częste stany zapalne w jamie ustnej. Potwierdzenie niedokrwistości uzyskuje się po analizie wyników morfologii krwi obwodowej. Często powodem wystąpienia anemii jest niedobór w organizmie żelaza i witaminy B12. W takich przypadku wystarcza wzbogacenie diety o produkty zawierające te elementy lub specjalna suplementacja.Nadmierna senność a depresja

W stanach depresyjnych często znużeniu i apatii towarzyszy senność. Człowiek najchętniej nie wychodziłby z łóżka całymi dniami. I tak też jest. Śpi coraz więcej, ale wcale nie czuje się wyspany i pełen energii. Senności towarzyszą odczucia beznadziejności i bezsensowności, a sen staje się lekarstwem na niemyślenie o tym. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i psychoterapia.

Nadmierna senność - inne choroby

Senność to również jeden z objawów klinicznych niektórych chorób. Oczywiście nie jako występujący samodzielnie, ale wspólnie z innymi. Mogą to być przede wszystkim:

Reklama

- cukrzyca

- urazy głowy

- mononukleoza

- niedoczynność tarczycy

- niedociśnienie tętnicze

- bezdechy senne

- guz mózgu

- narkolepsja.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL