​Cukrzyca u dzieci - jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z roku na rok rośnie liczba przypadków cukrzycy. Choroba ta bardzo często dotyka młode osoby i dzieci, nawet tak małe jak roczniaki czy dwulatki.

Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka?

Warto znać najczęstsze objawy cukrzycy. Wymienia się wśród nich zwiększenie pragnienia, wzmożony apetyt lub jadłowstręt, częste oddawanie moczu, moczenie nocne, , ubytek masy ciała, rozdrażnienie, osłabienie, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, suchość skóry i błon śluzowych, zaczerwienienie w kącikach ust, stany zapalne zewnętrznych narządów moczowych, skurcze łydek, wypadanie włosów, łamliwość paznokci.  

Jeśli rodzic zaobserwuje te zmiany u swojego dziecka, należy udać się do lekarza, który zleci badania krwi i postawi odpowiednią diagnozę.

Reklama

Postępowanie w przypadku cukrzycy u dzieci

Gdy cukrzyca zostanie zdiagnozowana u dziecka, dobierana jest właściwa terapia, która zwykle polega na podawaniu dziecku odpowiedniej dawki insuliny. Należy pamiętać o stosowaniu właściwej dla dziecka chorego na cukrzyce diety oraz o tym, by zapewnić mu dużą ilość ruchu. Zadaniem rodzica jest uświadomienie nauczycieli, by zwrócili szczególną uwagę na stan dziecka, zwłaszcza, by potrafili odpowiednio zareagować,  gdy zaobserwują u niego ospałość, apatię, czy zaburzenia wzroku.

Czy można zapobiec cukrzycy u dzieci?

Do tej pory nie odkryto, co powoduje cukrzycę. Choć wiadomo, że polega ona na zachwianiu mechanizmów regulujących przemianę materii, nie wiadomo w jaki sposób można im zapobiegać. Oczywiście warto dbać o właściwą dietę dziecka i zapobiegać jego otyłości. Nie daje to jednak gwarancji, że dziecko nigdy nie zachoruje na cukrzycę. 

 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL