Czym jest hirsutyzm i jak się go leczy?

Hirsutyzm jest chorobą kobiecą o podłożu hormonalnym, która upodabnia kobietę do mężczyzny obdarzając ją nadmiernym owłosieniem. Może ono pojawić się m.in. na twarzy i plecach. Ale to niejedyny problem wywoływany przez tę chorobę.

Co to jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest wynikiem nadmiaru męskich hormonów (podwyższone stężenie androgenów). Stwierdza się go u 5-10 proc. dziewcząt i kobiet. Czasami jednak wydaje się, że kobieta nie ma z tym problemów, gdyż ma regularne miesiączki i prawidłowe stężenia androgenów.

W takim przypadku hirsutyzm wynika najczęściej z predyspozycji genetycznych oraz wzmożonej wrażliwości mieszków włosowych na męskie hormony płciowe. Hirsutyzm może być też związany z używaniem leków hormonalnych, np. środków antykoncepcyjnych lub steroidów.

Przyczyny hirsutyzmu

Zaburzenia hormonalne prowadzące w efekcie do hirsutyzmu mają swoje przyczyny i nie zawsze są one uzależnione od predyspozycji genetycznych czy używania określonych leków. Hirsutyzm może być oznaką poważniejszej choroby. I tak np. towarzyszy on czasem zespołowi policystycznych jajników, zaburzeniom miesiączkowania związanym z bezpłodnością i otyłością. 

Reklama

Zdarza się też, że źródłem hirsutyzmu są guzy jajników, przerost albo guz nadnerczy oraz schorzenia przysadki mózgowej. Hirsutyzm bywa też konsekwencją menopauzy, gdy zbyt drastycznie spada produkcja żeńskich hormonów w jajnikach.

Objawy hirsutyzmu

Objawy hirsutyzmu to przede wszystkim nadmierne owłosienie u kobiet lub młodych dziewczyn, pojawiające się wszędzie tam, gdzie u mężczyzn, czyli wąsik, włosy na klatce piersiowej, plecach, rękach i twarzy. 

Objawy hirsutyzmu to także problemy z zajściem w ciążę i nieregularne miesiączki, lub wręcz ich brak.

Leczenie hirsutyzmu

Jeżeli hirsutyzm jest uwarunkowany genetycznie, jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg elektrolizy

W przypadku zaburzeń hormonalnych najpierw szuka się ich przyczyny. Gdy pozostaje niezdiagnozowana, stosuje się doustne tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki obniżające poziom androgenów.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia hormonalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL