Czym są chromosomy homologiczne

Chromosomy zawierają informacje genetyczne, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Występują w ludzkim organizmie w ilości 23 par - chromosomy homologiczne względem siebie to dwa podobne składniki pary.

Chromosomy zawierają informacje genetyczne, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Występują w ludzkim organizmie w ilości 23 par - chromosomy homologiczne względem siebie to dwa podobne składniki pary.

Chromosomy homologiczne - co to jest chromosom?

Chromosomy to formy organizacji materiału genetycznego (genów) wewnątrz komórki. Oprócz specjalistycznych chromosomów płci nie ma podziału na chromosomy kończyn, narządów czy mózgu. 

Autosomy to chromosomy odpowiedzialne za dziedziczenie wszystkich cech nie związanych z płcią - człowiek ma ich 22 pary, ostatnia para to chromosomy płciowe (słynne pary XX u kobiet i XY u mężczyzn).

Chromosomy homologiczne - chromosomy siostrzane

Chromosomy można pogrupować w pary ze względu na podobny kształt - w ludzkim organizmie znajduje się ich 23 pary. Oznacza to, że prawidłowo zbudowana ludzka komórka somatyczna zawiera 46 chromosomów. 

Reklama

Chromosomy homologiczne to chromosomy o tym samym kształcie i wielkości, zawierają podobną informację genetyczną czyli pełnią tę samą funkcję i warunkują te same cechy. Jeden chromosom w parze pochodzi od matki, drugi od ojca.

Chromosomy homologiczne - rola w rozmnażaniu

Chromosomy homologiczne w procesie powstawania komórek rozrodczych łączą się krótkotrwale w pary (koniugują) tworząc biwalenty, po czym rozdzielają się do przeciwnych biegunów dzielącej się komórki. W wyniku tego podziału obie powstałe komórki mają pojedyncze zestawy chromosomów homologicznych. 

W ten sposób powstają komórki rozrodcze (gamety), które w wyniku zapłodnienia łączą się tworząc kolejną komórkę - zygotę. Rozwój tej komórki prowadzi do powstania osobnika potomnego, którego komórki ciała posiadają już po dwa chromosomy homologiczne.

Niektóre choroby genetyczne powstają w wyniku nieprawidłowego rozdziału chromosomów homologicznych, i tym samym zmiany ich liczby w organizmie potomnym. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL