APTT - co oznacza za wysoki poziom
APTT (Activated Partial Thromboplastin Time ) - to czas częściowej tromboplastyny po aktywacji, inaczej czas kaolinowo-kefalinowy - wskaźnik krzepliwości krwi. APTT to po prostu czas krzepnięcia krwi podawany w sekundach. Badanie krwi z oznaczeniem APTT jest niezbędne przy diagnozowaniu niektórych wrodzonych i nabytych skaz krwotocznych.
APTT oznacza czas krzepnięcia osocza cytrynianowego po dodaniu kefaliny, kaolinu i chlorku wapniowego, czyli czas częściowej tromboplastyny po aktywacji. Do wykonania tego badania pobiera się krew z żyły łokciowej do specjalnej probówki zawierającej odpowiedni środek przeciwkrzepliwy.
Prawidłowa wartość APTT, czyli czasu krzepnięcia krwi, nie powinna przekraczać 40 sekund, ani być niższa niż 23 sekund, w zależności od laboratorium wykonującego badanie. Laboratoria stosują bowiem różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podawane normy mogą się nieznacznie różnić.
Podwyższona wartość APTT, czyli przedłużony czas krzepnięcia może świadczyć o takich chorobach jak:
- hemofilia różnych typów
- Choroba von Willebranda (skłonność do krwawień samoistnych lub po urazach)
- zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego DIC
- uszkodzenie wątroby oraz niedobór witaminy K.
Wydłużony APTT może też mieć związek z niedoborem czynników odpowiedzialnych za prawidłową krzepliwość krwi oraz z leczeniem heparyną niefrakcjonowaną lub doustnymi antykoagulantami (antagonistami witaminy K). Zaburzenia krzepliwości krwi występują także u kobiet w ciąży oraz podczas menstruacji.
Niższe wartości APTT mogą świadczyć o nadkrzepliwości, która nie ma znaczenia diagnostycznego. Mogą też być wynikiem nieprawidłowo wykonanego badania.