Czym są kaszaki
Kaszaki to niegroźne zmiany skórne (guzki) pojawiające się na skórze głowy, tułowia i w okolicach narządów płciowych. Zawartość kaszaków to żółtawa wydzielina w postaci drobniutkiej kaszki - stąd pochodzi ich nazwa.
Kaszaki to torbiele (cysty) tworzące się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Mają najczęściej kolor ciała, czasem żółte lub białe zabarwienie, bywa, że na ich powierzchni pojawia się ciemny punkt wskazujący na zaczopowany przewód mieszka włosowego. Z reguły są niewielkie - w granicach kilku milimetrów, mogą jednak osiągać nawet kilka centymetrów średnicy. Wydzielinę kaszaków tworzy łój i zrogowaciały naskórek.
Kaszaki częściej zdarzają się ludziom młodym, towarzyszą zwykle zmianom trądzikowym. Powstają, kiedy komórki skóry nie złuszczają się, lecz wnikają w nią i zmieniają swoją strukturę. Kaszaki tworzą się najczęściej w obszarze skóry, gdzie występują mniejsze mieszki włosowe i większe gruczoły łojowe, np. na skórze twarzy, szyi, górnej części pleców czy pachwin.
Miejsca, na których na pewno się nie pojawią to powierzchnie dłoni oraz podeszwy stóp - tworzą się przede wszystkim tam, gdzie rosną włosy. Przyczyny powstawania kaszaków to:
- uszkodzenia mieszka włosowego i pęknięcia gruczołu łojowego powoduje zamknięcie mieszka włosowego
- wady rozwojowe i czynniki genetyczne
- nadmierna ekspozycja na słońce, szczególnie u osób starszych
- nadużywanie kremów i kosmetyków na bazie oleju.
Niektóre kaszaki mogą zaniknąć same, zwykle jednak wymagana jest ingerencja lekarza - nakłucie lub przecięcie zmiany i usunięcie zawartości. W wypadku zakażenia pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie i ból - zachodzi wtedy konieczność zastosowania antybiotyków.
Nie należy ich samodzielnie usuwać (wyciskać, przekłuwać) - może to spowodować zainfekowanie i powstanie później blizny.