​Czyraki - przyczyny i leczenie

Czyraki to nieduże, bolesne i czerwone krostki, pojawiające się na ciele jako efekt ropnego zapalenia mieszków włosowych. Występują najczęściej na karku, dłoniach, plecach lub w pachwinach. Spowodowane są zakażeniem gronkowcem lub paciorkowcem.

Na początku zmiana ma postać małego guzka, który następnie przeradza się w krostę. Spod pęcherzyka zaczyna wydostawać się ropa martwicza, oddzielając się od uszkodzonego naskórka. Ubytek goi się dość szybko; często zostaje po nim niewielka blizna. 

Zazwyczaj przebieg choroby jest łagodny, lecz czyraki występujące na twarzy są sporym zagrożeniem dla zdrowia, gdyż mogą powodować niebezpieczne powikłania. Co gorsze, te bolesne i nieestetyczne zmiany mają tendencję do powracania, dlatego tak ważna jest specjalistyczna pomoc lekarska.

Kto jest narażony na powstawanie czyraków?

Pojawianiu się czyraków sprzyjają wszelkie zaburzenia zdrowotne. Szczególnie narażonymi na nieestetyczne krostki są osoby cierpiące na AIDS, cukrzycę, choroby wątroby i nerek i nowotwory. W grupie często borykającej się z problemem tych ropnych zmian znaleźć można również ludzi otyłych i alkoholików. 

Reklama

Przy nawet najmniejszym osłabieniu odporności, na przykład w sezonie jesienno-zimowym, bakterie gronkowca obecne na skórze stają się zagrożeniem. Czyraki występują również jako powikłania przy świądzie i innych problemach związanych z naskórkiem.

Leczenie czyraków

Zazwyczaj w przypadku pojawienia się na skórze czyraka wystarczy odczekać, aż sam pęknie i wydzieli się z niego ropa. Poleca się korzystanie z obecnych na rynku preparatów odkażających i robienie antybiotykowych okładów. Mimo braku konieczności udania się do lekarza, ze względu na możliwe powikłania warto jednak odwiedzić gabinet specjalisty

Przepisze on odpowiednie lekarstwa, które zapobiegną niechcianym skutkom ubocznym tych zmian skórnych. Zastosowane zostanie wówczas leczenie miejscowe: czyrak przecięty, a ropa wydobyta. Jeżeli borykasz się z wieloma nieestetycznymi krostkami wizyta w szpitalu może bardzo ci pomóc. Nie zwlekaj!


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL