Dają objawy podobne do grypy. Jak się nie pomylić?

Grypa to choroba układu oddechowego, o podłożu wirusowym. Objawy, które sugerują rozpoznanie grypy, to: wysoka gorączka (powyżej 38 st.), zmęczenie i ogólne rozbicie, ból głowy, bóle mięśni czy ból w klatce piersiowej. Kichanie i zatkany nos wskazują raczej na zwykłe przeziębienie. Ponieważ wirus grypy mutuje z roku na rok, konieczne jest ciągłe powtarzanie szczepień. Sprawdź, jakie choroby podszywają się pod grypę i bywają z nią mylone.

Grypa a COVID-19

COVID-19 to choroba wywołana przez wirusa SARS-CoV-2. Czym różni się COVID-19 od grypy? Pierwsza z tych chorób może nie dawać całego spektrum objawów. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że duża część osób cierpiących na koronawirusa traci smak i węch, co nie zdarza się w przypadku grypy (ewentualnie z powodu zatkanego nosa, ale wraz z wyzdrowieniem te zmysły powracają). 

Wirus grypy potrzebuje mniej czasu, żeby wywołać objawy od momentu wniknięcia do organizmu - zazwyczaj zajmuje mu to dwa dni. W przypadku SARS-CoV-2 jest to kwestią ok. sześciu dni.

Reklama

Grypa a wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

Wirus zapalenia wątroby typu A przenika do organizmu na drodze fekalno-oralnej (atakując przede wszystkim układ pokarmowy). Do zakażenia może dojść także przez kontakt z krwią lub stosunek seksualny. Czas wylęgania wirusa wynosi od dwóch do sześciu tygodni. Do podstawowych dolegliwości, jakie odczuwają cierpiący na WZW A, zaliczamy: bóle głowy, brak apetytu, ból brzucha, senność i osłabienie. W przeciwieństwie do grypy w WZW A gorączka pojawia się tylko czasami.

Wirusowym zapaleniem wątroby typu B można się zarazić podczas styczności z krwią nosiciela, poprzez kontakty seksualne, podczas zabiegów naruszających ciągłość skóry (chirurgicznych, stomatologicznych, tatuowania ciała). Co ważne, zakażona matka może zakazić nienarodzone jeszcze dziecko. W przebiegu WZW B, tak jak i w grypie, występuje gorączka, jednak, co charakterystyczne, chorzy często mają żółtaczkę i ciemno zabarwiony mocz. Szczepionka na WZW B jest podawana w pierwszej dobie życia.

Grypa a mononukleoza

Mononukleoza jest wywoływana przez wirusa EBV. Jest przenoszona głównie przez ślinę (nazywamy ją także chorobą pocałunków). Poza tym możemy zarazić się przez kontakt z krwią i stosunek seksualny. 

Chorzy na mononukleozę skarżą się przede wszystkim na: ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, gorączkę. Objawy pojawiają się przeważnie po 30 dniach od zakażenia. Mononukleozę można odróżnić od grypy, ponieważ w jej przebiegu obserwujemy wyraźne powiększenie śledziony, gorączka utrzymuje się ok. dwa tygodnie i może być nawet wyższa niż w grypie. Poza tym chorobie towarzyszy katar.

Grypa a borelioza

Borelioza to choroba wywołana przez bakterię zwaną Borrelia burgdorferi, przenoszoną przez kleszcze. Do typowych objawów należą: zmęczenie i bóle głowy. Charakterystycznym symptomem wskazującym na boreliozę jest rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, nazywany wędrującym. W kolejnych stadiach choroby może dojść do porażenia nerwów twarzy, zapalenie stawów, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Żeby chronić się przed tą chorobą, zaleca się przed spacerem do lasu założenie ubrań z długim rękawem i długimi nogawkami tak, aby kleszcze nie mogły zaatakować odsłoniętych części ciała. Po wizycie w lesie (ale nie tylko - np. w parku) należy bardzo dokładnie sprawdzić swoje ciało pod kątem ugryzienia przez kleszcze.

Grypa a reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, atakującą tkankę łączną. W początkowej fazie RZS pacjenci zgłaszają: rozbicie, stany podgorączkowe, zmęczenie, intensywne pocenie się i spadek łaknienia. Aby zróżnicować RZS z grypą, trzeba zwrócić uwagę na objawy, jakie daje pierwsza z wymienionych chorób. To: sztywność poranna, obustronne zapalenie stawów i powstawanie guzków reumatoidalnych. Rozpoznanie stawiane jest po wykonaniu: zdjęcia stawów, serologii, badania białka CRP. Ważny jest też wywiad z pacjentem.

Podaje się, że objawy grypopodobne mogą występować także w przebiegu HIV i białaczek, jednak choroby te dosyć łatwo można wykluczyć, przeprowadzając odpowiednie badania. 

Po wystąpieniu objawów należy zgłosić się do lekarza, ponieważ nawet grypa, odpowiednio niewyleczona, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Aleksandra Oracz

Polecamy również: 

Jak postępować z gorączką? Kilka cennych rad

To najczęstsze powikłania grypy

Grypa i przeziębienie - jak je odróżnić i leczyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL