Dlaczego w młodym wieku pojawiają się siwe włosy?

Siwe włosy w młodym wieku to coraz powszechniejszy problem. Jego główną przyczyną są czynniki genetyczne i silny stres. Zdarza się też że siwizna jest objawem innych chorób - chodzi przede wszystkim o schorzenia endokrynologiczne, anemię i zaburzenia nerek. Sprawdź, co należy wiedzieć o siwych włosach w młodym wieku oraz jakie są na nie sposoby.

Siwienie to naturalny proces, jakiemu podlegają nasze włosy. Zwykle rozpoczyna się on w okolicy 30. roku życia, gdy komórki produkujące melatoninę zaczynają coraz słabiej działać. Skutkuje to osłabieniem barwnika włosów, czego konsekwencją są właśnie siwe włosy. 

Czasami jednak proces ten następuje znacznie szybciej i siwe włosy pojawiają się u młodszych osób. Proces przedwczesnego siwienia dotyczyć może zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się również, że siwe włosy występują nawet u dzieci. W takim przypadku należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Zmiana koloru włosów może być w ich przypadku objawem chorób tarczycy lub anemii.

Reklama

Przyczyny siwienia w młodym wieku

Główną przyczyną siwienia w młodym wieku są czynniki genetyczne. W przypadku, gdy rodzicie lub dziadkowie mieli kłopot z produkcją melatoniny, to istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że problem ten wystąpi także u ich potomków. 

Drugą przyczyną siwienia w młodym wieku jest silny stres. Pokazały to zresztą badania na myszach. Eksperyment przeprowadzony na Harvardzie potwierdził, że mysz, która poddawana była intensywnemu stresowi, osiwiała w zaledwie kilka tygodni. Potwierdziło to hipotezę naukowców zakładającą, że produkujące melatoninę komórki macierzyste mogą zostać uszkodzone z powodu silnego stresu.

Inne przyczyny siwienia w młodym wieku to: 

  •    niedobory witaminowe - przede wszystkim chodzi o witaminę B12 (jej brak znacząco pogarsza kondycję włosów), a także o jod, cynk, żelazo i miedź,
  •    palenie papierosów,
  •    nadużywanie alkoholu,
  •    nieprawidłowa dieta - zwłaszcza bogata w cukry,
  •    przyjmowane leki.

Trzeba pamiętać także, że siwe włosy w młodym wieku mogą być objawem niektórych chorób. Chodzi przede wszystkim o choroby tarczycy, choroby immunologiczne, zaburzenia pracy nerek, anemię i niektóre nowotwory. Siwe włosy mogą być także związane z rzadkimi chorobami genetycznymi, np. zespołem Wernera, który polega na przyspieszonym starzeniu się.

Sposoby na siwe włosy w młodym wieku

Przede wszystkim najlepiej zapobiegać przedwczesnej siwiźnie. Warto postawić na zdrowy styl życia - zrezygnować z używek, ograniczyć stres oraz postawić na bogate w witaminy i minerały posiłki. W przypadku pojawienia się pierwszych siwych włosów warto zadbać o odpowiednią pielęgnację bazującą na naturalnych, ziołowych składnikach. Dobrym pomysłem są produkty zawierające aloes, rumianek i pokrzywę. 

Trzeba pamiętać jednak, że w ten sposób nie pozbędziemy się siwizny, a jedynie zadbamy o włosy. Jeżeli zależy nam na przykryciu siwych włosów, to rozwiązaniem mogą być farby do włosów lub odsiwiacze. Te drugie pozwalają uzyskać bardziej naturalny efekt, przez co stosowane są głównie przez mężczyzn.

W przypadku, gdy siwe włosy w młodym wieku są przyczyną jednej z opisywanych wcześniej chorób, konieczne jest włączenie odpowiedniego leczenia, które może unormować sytuację na głowie.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL