Gruczoł Bartholina - stan zapalny, objawy, leczenie
Przez pojęcie gruczoł Bartholina rozumie się gruczoły przedsionkowe większe, które umiejscowione są u kobiet wewnątrz warg sromowych większych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pochwy.
Za sprawą gronkowców, paciorkowców i gonokoków może ulec zapaleniu. Stan taki najczęściej pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat, które są aktywne seksualnie.
Bakterie przenikają do przewodów wyprowadzających i wywołując stan zapalny zatykają je. Gruczoł Bartholina nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować, bo powstaje wówczas ropień. Do najczęstszych objawów należą:
- bóle podczas zmiany pozycji (siadanie, wstawanie)
- bolesne stosunki płciowe
- obrzęk i zaczerwienienie w okolicach warg sromowych
- stany podgorączkowe i gorączka.
Gdy ropień pęka samoistnie, wydobywa się z niego wydzielina, a objawy zanikają.
Lekarz na podstawie objawów klinicznych może stwierdzić, że gruczoł Bartholina jest w stanie zapalnym. Gdy powstały ropień nie pękł samodzielnie, nakłuwa go, aby wydzielina ropna mogła wypłynąć. Wtedy również mijają dolegliwości bólowe i pacjentka wraca do zdrowia. Antybiotykoterapię stosuje się jedynie przy potwierdzonym zakażeniu gonokokami.
Gdy choroba nawraca, można zastosować zabieg marsupializacji, który wykonywany jest w znieczuleniu i trwa około 15 minut. Jako działanie profilaktycznie zaleca się stosowanie płynów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy, choć ryzyko zapalenia nadal istnieje.