Histerektomia czyli jak żyć bez macicy?
Histerektomia jest bardzo poważną operacją polegającą na usunięciu macicy. Jest to bardzo trudna zmiana i dla wielu kobiet powoduje problemy z akceptacją samej siebie. Kiedy konieczne jest przeprowadzenie histerektomii i jakie konsekwencje niesie za sobą ta operacja?
Najczęstszym schorzeniem, z powodu którego lekarze podejmują decyzję o histerektomii są mięśniaki na macicy. Mięśniaki są zmianami na macicy, które bardzo uprzykrzają życie kobiety. Powodują bardzo długie i bolesne miesiączki. Miesiączki te są bardzo obfite, czasem nawet są przyczyną krwotoków.
Innym wskazaniem do przeprowadzenia histerektomii są nowotwory - rak endometrium i rak trzonu macicy. Usunięcie macicy jest także konieczne w przypadku bardzo ostrej, nie dającej się wyleczyć farmakologicznie infekcji narządu rodnego, w przypadku pęknięcia macicy w czasie porodu, a także obniżenia lub wypadania macicy - dolegliwości dość często spotykanej u starszych kobiet.
Wiele kobiet zastanawia się, jak histerektomia odmieni ich życie. Konsekwencje tej operacji mogą być różne, w zależności od tego, czy podczas histerektomii usunięto jedynie macicę, czy także szyjkę macicy i przydatki. Oczywistą konsekwencją jest ustąpienie objawów choroby, która byłą podstawą do usunięcia macicy. Zachodzi oczywiście wiele innych zmian w organizmie kobiety.
Pierwszą z nich jest brak menstruacji. Jeśli jednak podczas histerektomii wycięto tylko macicę, to pomimo braku miesiączki jajniki wciąż wydzielają estrogeny , a zatem histerektomia nie jest równoznaczna z rozpoczęciem menopauzy. Poważniejsze konsekwencje niesie za sobą wycięcie jajników. Powoduje ono zatrzymanie wydzielania hormonów oraz objawy klimakterium. W takich wypadkach konieczne jest rozpoczęcie terapii hormonalnej.
Rekonwalescencja po przebytej histerektomii trwa około 8 tygodni. W tym czasie kobieta powinna dużo odpoczywać, nie podnosić ciężarów większych niż 5 kg i zrezygnować z pracy fizycznej i z długich, intensywnych marszów.