Jak leczyć wrzody żołądka?
Wrzody żołądka objawiają się zgagą, wzdęciami, brakiem apetytu oraz częstymi bólami brzucha, zwłaszcza po jedzeniu.
Wrzody żołądka to ubytki, rodzaj nadżerek w kształcie krateru, które tworzą się w błonie śluzowej żołądka albo dwunastnicy. Bywa że powstają też w dolnej części przełyku, gdyż bywa narażona ona na działanie kwasu żołądkowego.
Wrzody żołądka mogą mieć różną wielkość - czasem są małe jak ziarenka pieprzu, czasem mają po kilka centymetrów. Różna jest też ich głębokość - zdarzają się nawet takie, które przechodzą przez całą ścianę żołądka lub dwunastnicy.
Przyczyną wrzodów jest zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi i ochronnymi. Rolę ochronną pełni prawidłowo ukrwiona błona śluzowa. Drażnią kwas solny oraz pepsyna. Podrażnienie takie wywołuje na przykład bakteria Helicobacter pylori bądź leki przeciwzapalne, jak aspiryna, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, naproksen.
Wrzody żołądka to także skłonność dziedziczna, wzmocniona takimi czynnikami jak stres, alkohol, ostre przyprawy, picie kawy.
Wrzody żołądka odczuwa się zależnie od ich położenia i wieku, w jakim się jest. Oczywiście jest to doznanie bolesne, przypomina pieczenie, palenie, czasem uczucie głodu.
Nierzadko wrzodom żołądka towarzyszy odczuwanie mdłości, odbijania, zgagi, zdarzają się też wymioty. Wszelkie dolegliwości ze szczególną intensywnością odczuwa się po jedzeniu.