Jak może być leczona progenia?
Progenia (przodożuchwie) jest to wrodzona wada zgryzu. Polega przede wszystkim na znacznym wysunięciu do przodu części żuchwowej w stosunku do szczęki. Wizualnie dolne siekacze znajdują się przed siekaczami górnymi, a broda znajduje się na przodzie. Progenia to nie tylko problem estetyczny, ale może także powodować zaburzenia w wymowie i problemy w prawidłowym przeżuwaniu pokarmów. Wada z wiekiem pogłębia się i u osób starszych prowadzi do problemów zdrowotnych.
Samo leczenie jest bardzo długotrwałe i często wymaga konsultacji ortodontycznej i chirurgicznej. Wstępem i uzupełnieniem leczenia chirurgicznego jest leczenie ortodontyczne, które może trwać od 6 do 24 miesięcy. Zęby należy tak ustawić, aby po operacji pasowały do zgryzu. Ortodonta dobiera odpowiednie aparaty na zęby i co wizytę koryguje ich ustawienie.
Uwieńczeniem leczenia jest operacja chirurgiczna. Zależnie od rodzaju wady zgryzu może ona polegać na:
- wysunięciu szczęki do przodu
- cofnięciu żuchwy do tyłu
- wysunięciu szczeki i cofnięciu żuchwy.
Chirurg może przeprowadzić operację za pomocą metody Obwegesera-Dal Ponta, metody pionowego, obustronnego przecięcia gałęzi żuchwy lub z wykorzystaniem genioplastyki.
Okres rekonwalescencji szpitalnej może trwać około tygodnia, są podawane wtedy silne środki przeciwbólowe. Dopiero po okresie 1-2 miesięcy usuwane są druty, które umieścił chirurg szczękowy podczas operacji. Po udanym zabiegu progenia powinna już nie być widoczna.
W tym momencie, jeśli będzie taka potrzeba, ortodonta może dokonać kolejnych korekt uzębienia przy pomocy kolejnego dostosowanegoindywidualnie aparatu na zęby.